yeni-kusak-xbox-pc-oyunlarina-dayanak-verebilir-pc-konsol-ayrimi-bitecek-mi-Q8GfUJbg.jpg

Yeni Kuşak Xbox, PC Oyunlarına Dayanak Verebilir: PC – Konsol Ayrımı Bitecek mi?

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bir müddettir yeni kuşak Xbox üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, şu ana kadar bu konsolla ilgili bir açıklama yapmadı lakin verilen röportajlar, kesim kaynaklarının gözünden kaçmadı. Şimdi katılaşmış bir şey olmasa da yeni kuşak Xbox, PC oyunlarını destekleyebilecek üzere görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Polygon’a röportaj veren Xbox patronu Phil Spencer, Epic Games ve Steam üzere oyun platformlarının Xbox’a gelmesini istediğini söyledi. Spencer, bunu nasıl mümkün kılacaklarını söylemedi fakat yapılan açıklama, dal kaynaklarını heyecanlandırdı. Tecrübeli gazeteci Tom Warren, bunun değerli bir ayrıntı olduğunu söz etti.

Ancak bu o kadar da kolay bir şey değil

Microsoft’un, PC oyunlarını Xbox’a getirme planları heyecan verici olsa da bu o kadar da kolay bir şey değil. Zira öncelikle Epic Games ve Steam üzere platformların Xbox için uyarlanması, akabinde da uyumlu hâle getirilmesi gerekecek. Natürel işin bir de sistem ihtiyacı tarafı var. Yeni jenerasyon Xbox’ın PC’deki oyunları çalıştırabilmesi için hayli güçlü olması gerekecek. Bu da konsol fiyatını artıracaktır.

Ancak burada değerli bir nokta daha var. Microsoft, bu planlarını yeni bir konsol ile de hayata geçirebilir. Mesela Steam Deck gibisi bir el konsolu, PC oyunlarının bir Xbox’ta oynanmasını sağlayabilir. Natürel bu yalnızca bir fikir. Microsoft, şu an için geleceğe yönelik net bir açıklama yapmadı.

Comments are closed.