unreal-engine-ile-gelistirilen-oyunlar-13-ve-14-jenerasyon-intel-i9-islemcili-bilgisayarlarda-cokuyor-eVNxATQW.jpg

Unreal Engine ile Geliştirilen Oyunlar, 13. ve 14. Jenerasyon Intel i9 İşlemcili Bilgisayarlarda Çöküyor! (Neyse Zati Ona Paramız Yetmez)

Intel’in 13. ve 14. jenerasyon Core i9 işlemcilerini sistemlerine ekleyen pek çok kişi muhtemelen bu işlemciler ile doya doya oyun oynamayı planlıyordu. Unreal Engine kullanan oyunlarda yaşanan çökmeler ise bu oyunseverlerin heveslerini kursağında bıraktı. The Finals, Fortnite, Tekken 8 üzere pek çok oyunda yaşanan sorun yüzünden en sonunda Epic Games, Intel Core i9 13900K ve 14900K kullananlar için BIOS ayarı tavsiyesinde bulundu. 

Konuyla ilgili olarak Intel’den de bir açıklama geldi. Teknoloji devinden yapılan açıklamada “Intel, 13. ve 14. jenerasyon core işlemcilerde belli misyonları gerçekleştirirken yaşanan problemlerin farkında ve bu meseleleri kıymetli ortaklarla birlikte incelemektedir.” tabiri kullanıldı. 

Oyundan oyuna yanlışlar değişiyor

Unreal Engine kullanan aygıtlarda ortaya çıkan meseleler ise oyundan oyuna değişiyor. Birtakım oyunlarda “bellek dolu” yanılgısı alınırken kimi oyunlar hiçbir kusur bildirisi vermeden direkt masaüstüne dönüyor. Bu oyunların birçoklarının Unreal Engine kullanıyor olması dikkat çekerken Intel’in bir kararlılık sorunu yaşadığı düşünülüyor. 

Oyunlardaki sorunun tahlili için ise iki farklı alternatif söz konusu, kararlılığı arttırmak için Intel işlemcilerin ya çalışma suratını ya da voltajını düşürmek gerekiyor. Her ne kadar farklı tahlil alternatifleri olsa da Intel’in şimdilik yalnızca incelemeye başlamış olması, sorunun “resmî” tahliline daha vakit olduğunu gösteriyor. 

Comments are closed.