dune-part-two-eski-bir-korsan-kumesine-selam-da-cakarak-torrente-dustu-INxNjcGA.jpg

Dune: Part Two, eski bir korsan kümesine selam da çakarak torrent’e düştü

2021 yılında gişe rekorları kıran ve Box Office Mojo’nun bildirdiğine nazaran sinemalarda gösterime girerek dünya çapında 660 milyon dolar hasılat elde eden bilim kurgu sineması Dune, iddia edilebileceği üzere birebir vakitte korsan topluluğunda da büyük beğeni topladı ve gösterime girdikten sonraki haftalarda en çok korsan olarak indirilen sinemaların listesine girdi.

Filmin merakla beklenen devamı olan Dune: Part Two’nun torrent ve korsan yayın sitelerine düşmesi beklenenden de süratli oldu. Torrent Freak, sinemanın kayıpsız bir kopyası olduğunu ima eden “WEB-DL” etiketli yüksek kaliteli bir kopyasının, şimdi sinema dijital akış hizmetlerine gelmeden, korsan kanallar aracılığıyla çevrimiçi olarak şimdiden yayıldığını bildirdi.

Bu çeşit sızıntılar ekseriyetle akış kaynaklarından kaynaklanıyor, lakin sinemanın hala resmi olarak mevcut olmaması nedeniyle, en son yüksek kaliteli sızıntının kaynağı şimdilik gizemini koruyor.

Başarılı devam sinemasının yasadışı kopyaları, özgün Dune’u 2021’de sızdıran ünlü Portekizli yayın kümesine gönderme yapan bir halde “EVO’nun Anısına” sözünü içeriyor. EVOLUTiON’un kısaltması olan EVO, çoğunlukla, resmi gösterime girmeden evvel çeşitli sanayi profesyonellerine gönderilen sinemaların birinci kopyaları olduğu söylenen gösterimleri sızdırmasıyla biliniyordu. O vakitler EVO, Frank Herbert’in 1965 tarihli romanının sinema uyarlamasını ABD’de vizyona girmeden evvel sızdırmıştı.

Ancak EVO kümesi artık varlığını sürdürmüyor. Küme, Portekiz’deki birkaç mesken baskınını ve EVO’nun ABD’deki sunucusunun FBI dayanaklı bir operasyonla kaldırılmasını içeren uzun bir soruşturmanın akabinde 2022 sonbaharında dağıtıldı.

Son yıllarda, öne çıkan pek çok platform yahut kaynak, çoğunlukla resmi soruşturmaların bir sonucu olarak faaliyetlerini durdurdu. Örneğin, dikkat çeken bir biçimde vaktinin en tanınan torrent web sitelerinden biri olan RARBG, geçtiğimiz Mayıs ayında COVID, Avrupa’daki savaş ve işletme maliyetlerini artıran enflasyon üzere çeşitli nedenleri öne sürerek çalışmalarını sonlandırdı.

Comments are closed.