ubisoft-satin-aldiklari-oyunu-sildi-oyuncular-kuplere-bindi-fYAbyb4m.jpg

Ubisoft satın aldıkları oyunu sildi, oyuncular küplere bindi

Ubisoft’un sırf çevrimiçi oynanabilen yarış oyunu The Crew 1 Nisan’da erişime kapandı. Lakin birtakım kullanıcılar işlerin biraz daha ileri gittiğini bildiriyor. Game Rant ve öteki haber kaynaklarına nazaran, şirket Ubisoft Connect hesaplarına erişerek oyuna erişim lisansını iptal etti.

Bu kullanıcılardan kimileri, oyunu kendi paralarıyla satın aldıkları ve Ubisoft’un lisansı sileceğine dair hiçbir ihtar almadıkları için bu hareketi hırsızlık olarak nitelendiriyor. Kelam konusu oyuncular, oyunu başlatmaya çalıştıklarında oyuna erişimin artık mümkün olmadığını belirten bir ileti aldıklarını tabir ediyor.

Bu durum birinci bakışta kulağa epeyce makus gelse de The Crew’un yalnızca çevrimiçi oynanabilen bir yarış oyunu olduğunu unutmamak lazım. Yani sunucular olmadan oynanması mümkün değil. Sunucular 1 Nisan’da kapatıldı ve oyun dijital mağazalardan kaldırıldı. Ayrıyeten, bu atılım sırf orjinal oyunu etkiliyor. The Crew 2 ve The Crew Motorfest hala oynanabilir durumda.

Ayrıca Ubisoft, sunucuların çevrimdışı olacağını duyurduğunda, belirli bir mühlet evvel oyunu satın alan kullanıcılara para iadesi yapmayı teklif etti. Elbette oyun 10 yıldır piyasada olduğundan, bu geri ödeme oyuncuların büyük çoğunluğu için geçerli değil.

Bununla birlikte, oyunun hayranlarından kimileri oyunu oynamak için özel sunucular kurmayı planladıklarını, lakin bunun artık mümkün olmadığını söz ediyor.

The Crew’un çalışamaz hale gelmesi hayli olağan bir durum. Lakin bu durum, dijital eserlerin satın alınması ve kullanılmasıyla ilgili kıymetli bir probleme dikkat çekiyor. Beşerler dijital eserler için para ödediğinden, haliyle bunlara sahip olduğunu düşünüyor. Lakin günün sonunda bu olayda olduğu üzere ellerinde hiçbir şey kalmayabiliyor. Münasebetiyle bu türlü meselelerle karşılaşmamak için kullanıcıların Ubisoft’un ya da öteki büyük oyun yayıncılarının hizmet koşullarını okuması kaide.

Comments are closed.