resmen-aciklandi-xbox-oyunlari-playstation-5-ve-nintendo-switche-geliyor-ama-hepsi-degil-qidLtcyY.jpg

Resmen Açıklandı! Xbox Oyunları PlayStation 5 ve Nintendo Switch’e Geliyor (Ama Hepsi Değil)

Birkaç haftadır Xbox’ta esaslı değişikliklere gidileceği tezleri dolaşıyordu. Bu tezlerde, şirketin özel oyunlarını PlayStation ve Nintendo’ya geleceği öne sürülmüştü. Şirket, bugün üç büyük yöneticisinin yer aldığı bir podcast paylaştı.

Video podcast olarak Xbox’ın YouTube kanalı üzerinden yapılan açıklamada, Microsoft’un oyun kısmının CEO’su Phil Spencer, Xbox Lideri Sarah Bond ve Xbox Oyun Stüdyoları’nın başındaki Mat Booty konuştu. Üç yönetici, savları doğrulayarak oyunların PlayStation ve Nintendo Switch’e geleceğini açıkladı.

İsmi açıklanmayan dört oyun PlayStation 5 ve Nintendo Switch’e geliyor!

Phil Spencer, yaptığı açıklamada dört adet Xbox özel oyununun PlayStation 5 ve Nindendo Switch’e geleceğini ifade etti: “Dört oyunu öteki konsollara taşıma kararı verdik.” Ancak bu oyunların neler olduğu açıklanmadı. 

Oyunların ismi açıklanmasa da kimi ipuçları verildi. Buna nazaran bu dört oyundan ikisi topluluk odaklı oyunlar, öbür ikisi ise daha küçük oyunlar olacak. Yani birkaç haftadır dolaşan Starfield ve Indiana Jones üzere büyük oyun argümanları şimdilik hakikat değil. Phil Spencer, bu iki oyunun dörtlü ortasında yer almadığını doğruladı. Fakat kapıyı büsbütün kapatmayarak ileride bir ihtimal gelebileceklerinin de sinyallerini verdi.

The Verge’ün bahse yakın kaynaklara dayandırdığı argümanlara nazaran birinci iki oyun Hi-Fi Rush ve Pentiment olacak. Başka iki oyun ise Sea of Thieves ve Grounded olabilir. Bir sefer daha bu isimlerin birer iddia olduğunu, Xbox’ın dört oyunun ismini resmî olarak açıklamadığını vurgulayalım.

Microsoft, “Xbox her yerde” anlayışını benimsemeye başlasa da şimdilik özel oyunlardan büsbütün vazgeçme üzere bir durum yok

Bazı Xbox oyunlarını öbür konsollara taşıma atılımı, oyunlarını Xbox’ın ötesine taşımak için belirlenen büyük bir stratejinin modülü olarak geliyor. Şirket, bu değişikliklerle biraz “her yerde Xbox”anlayışına  durumda. Yani hepsi olmasa da bir ihtimal ilerleyen vakitlerde başka Xbox oyunlarının da eklendiğini görebiliriz. Bunun hakkında kesin bir açıklama yapılmadı. 

Ancak şimdilik özel oyunlardan büsbütün vazgeçme üzere bir plan olmadığının altını çizelim. Bu da bir müddet daha Xbox özel oyunlarını görmeye devam edeceğiz demek.

Buna karşın Phil Spencer, önümüzdeki on yıl içinde konsol özel oyunlarının sayılarının çok daha az olacağını da söyledi. Xbox işvereni, dört oyuna odaklanarak bu tecrübeden neler öğreneceklerini görmek istiyor. Yani test etmek maksadıyla bu türlü bir şey yapıyorlar. 

Son olarak Xbox donanımı konusunda kaygılı olanları rahatlatacak bir açıklama da yapıldı. Xbox yöneticileri, bu yıl içinde yeni bir donanım duyurusunun sinyallerini verdi. Tahminen de taşınabilir konsol üzere bir yenilik görebiliriz. Xbox’In yeni stratejisinin neler getireceğini bekleyip göreceğiz. Bu atakların konsol satışlarını nasıl etkileyeceği büyük merak konusu.

Comments are closed.