openaiin-googlea-rakip-olacak-arama-motoru-gelistirdigi-arguman-edildi-u841sEvF.jpg

OpenAI’ın Google’a Rakip Olacak Arama Motoru Geliştirdiği Argüman Edildi

ChatGPT sayesinde dünyada en çok konuşulan şirketlerden biri hâline gelen OpenAI, yapay zekâ konusunda birçok çalışma yapıyordu. Yeni ortaya çıkan bir argüman ise şirketin direkt olarak Google’ı rakip alan bir eser geliştiriyor olabileceğini gösterdi.

İddianın kaynağı The Information tarafından paylaşılan bir rapor. Mevzuya yakın kaynaklara dayandırılan bu haberde, OpenAI’ın kendi “web arama ürününü” geliştirdiği öne sürülüyor.

OpenAI’ın arama motoru Bing’den güç alabilir

Eğer bu tez gerçekse OpenAI’ın kendi arama motoru, kestirim edebileceğiniz üzere direkt olarak Google’a rakip olacak. Alışılmış ki Google’ın internetteki dominasyonunu düşündüğümüzde şirketin önünde çok şiddetli bir yol olduğunu söylemek yanlış olmaz.

OpenAI’ın arama konusundaki atağıyla ilgili birkaç ayrıntı da savlar ortasında yer aldı. Buna nazaran arama ürünün bir kısmı Microsoft’un Bing arama motorundan güç alacak. Bununla ilgili fazla bir detay yok. Fakat şaşırtan olmadığını söyleyebiliriz. Ne de olsa Microsoft, OpenAI’ın en büyük yatırımcısı.

OpenAI’ın arama motorunun ChatGPT’ye eklenecek bir özellik mi olacağı, yoksa büsbütün farklı bir eser olarak mı çıkacağı bilinmiyor. Şirketin daima olarak ChatGPT’ye yenilikler eklediğini görüyorduk. Arama konusunda ise nasıl bir atak yapacağı belgisiz. Lakin farklı olsun ya da olmasın arama motorunun muhakkak ChatGPT’yle birlikte çalışacağını kestirim edebiliriz. Şirketten argümanlara ait bir açıklama gelmedi. Bu yüzden habere kesin gözüyle bakmamak gerekiyor.

Microsoft, Bing’e yapay zekâ getirerek aslında Google’la yarışmak için bir atılım yapmıştı. Tıpkı halde Google da SGE (Üretken Arama Deneyimi) ismini verdiği yapay zekâ takviyeli Google Arama’yı geçen yıl tanıtmıştı. OpenAI’ın da bu türlü bir şey geliştirmesi, arama tarafındaki yarışın önemli manada kızışacağını gösterirken yapay zekânın her yerde olduğu üzere aramayı da ele geçireceğini bir sefer daha ortaya koyuyor. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

Comments are closed.