iki-buyuk-dev-katlanabilir-telefon-pazarindan-cikabilir-cx5zbZuS.jpg

İki büyük dev, katlanabilir telefon pazarından çıkabilir

Huawei, Oppo, Vivo ve Samsung‘un katlanabilir eser serilerinde ve iş stratejilerinde değerli değişiklikler kapıda. Bu da, global katlanabilir telefon pazarının bu yıl beklenmedik gelişmelere sahne olacağının sinyallerini veriyor.

Yeni bir rapora nazaran Huawei, Samsung’un başarılı katlanabilir serisine yeni bir katlanabilir telefonla karşı hücumda bulunmayı planlıyor. Huawei’nin Z formundaki, 3 defa katlanabilen bu telefonu 2023’ün birinci yarısında üretime sokmaya hazırlandığı tez ediliyor. Katlanabilir panel büsbütün açıldığında 10 inç boyutunda olacak, yani tam teşekküllü bir tablete dönüşebilecek.

Bununla birlikte, Huawei’nin bu gizemli katlanabilir aygıtına karşılık olarak, Samsung’un rulo üzere yuvarlanabilir bir telefon geliştirmeyi tamamladığı tez ediliyor. Samsung’un fuarlarda sergilediği yuvarlanabilir prototipler, katlanabilir aygıtlar için kullanılan tıpkı ekran teknolojisine dayanıyor. Bununla birlikte, yuvarlanabilir bir telefon, tek yahut çift katlanabilir bir telefondan büsbütün farklı bir form faktörüne sahip olacak.

Öte yandan, öteki kaynaklar Samsung’un Huawei’ye misal bir telefon da çıkarabileceğini ve yuvarlanabilir telefon planlarını şimdilik rafa kaldırabileceğini belirtiyor. Durum ne olursa olsun, 2024 yılında global katlanabilir telefon dalında Huawei ve Samsung’un yeni form faktörlerinden daha büyük bir sürpriz olabilecek bir detay daha var.

Oppo ve Vivo sahneden çekiliyor mu?

Hankyung’un haberine nazaran, Çin’in 2 büyük akıllı telefon üreticisi Oppo ve Vivo, artık katlanabilir telefon geliştirmemeye karar verdiler. Huawei, Samsung ile rekabet etmek için katlanabilir telefon pazarına salsırmaya istekli görünürken, hem Oppo hem de Vivo’nun katlanabilir segmentin kendileri için karlı olmadığı sonucuna vardığı tez ediliyor.

Samsung, 2023 yılının her çeyreğinde katlanabilir telefon pazarında büyük bir farkla liderliğini korudu. Huawei, Çin’deki pazar hissesi sayesinde ikinci en büyük katlanabilir telefon üreticisi oldu, fakat Oppo ve Vivo da dahil olmak üzere başka birçok üretici tıpkı başarıyı yakalayamadı.

Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5 için şu anda en tanınan katlanabilir telefonlar diyebiliriz, çünkü Samsung tek kat segmentini büsbütün çözmüş durumda.

Comments are closed.