playstationun-efsane-oyunu-kapatildi-XnttufrJ.jpg

PlayStation’un efsane oyunu kapatıldı!

LittleBigPlanet serisi (özellikle LittleBigPlanet 3), kullanıcıların kendi kısımlarını oluşturmasına ve öteki oyuncularla paylaşmasına imkan tanıyan eşsiz bir tecrübe sunuyordu. Bu kısımlar, Sony’nin şok kararıyla artık erişilemeyecek.

LittleBigPlanet 3 sunucuları kapatıldı

LittleBigPlanet 3’ün sunucularının kapanmasıyla, oyuncular artık yeni içerikleri keşfedemeyecekler ve toplulukları bir ortaya getiremeyecekler. LittleBigPlanet serisi, oyuncuların kendi dünyalarını yaratma özgürlüğü sunduğu için benzersizdi. Lakin artık, bu özgürlük sınırlanmış üzere görünüyor.


LittleBigPlanet 3, oynamak için sunucu ilişkisi gerektiren bir oyun değil, hala kıssa modu mevcut. Fakat oyunu oyun yapan şey topluluk haritaları ve bu haritalarda arkadaşlarınızla oynayabilmenizdi.

Sony’nin bu kararıyla ilgili tenkitler mevcut. Oyuncular, şirketin daha uygun bir tahlil bulması gerektiğini düşünüyorlar. Sunucuların kapanmasını önlemek için alternatif prosedürler yahut yedekleme sistemleri olabileceğini düşünüyorlar. Topluluk, yıllarca emek verdikleri ve oluşturdukları içeriğin kaybolmasına reaksiyonlu.

LittleBigPlanet 3’ün sunucularının kapanması, oyun sanayisinde çevrimiçi oyunların dayanıklılığı konusunda daha geniş bir tartışmayı da tetikleyebilir. Oyun şirketleri, oyunlarını uzun müddetli olarak desteklemeyi taahhüt ettiğinde, oyuncular bu hizmetin sürekliliğini beklerler.

Benzer bir olayı geçtiğimiz haftalarda Ubisoft cephesinde yaşamıştık. 2 Aralık 2014’te çıkan The Crew, sunucularının kapatılmasıyla birlikte büsbütün oynanılamaz hale geldi. Üstelik Ubisoft, skandal bir atılımla oyuna sahip olan oyuncuların kütüphanelerinden bu oyunu kaldırmıştı.

Velhasıl, bu türlü durumlar oyuncular cephesinde büyük hayal kırıklığı olarak karşımıza çıkıyor. Siz LittleBigPlanet 3 sunucularının kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Comments are closed.