eski-blizzard-yoneticisinden-farkli-teklif-oyunu-bitirdikten-sonra-bahsis-verebilmeliyiz-C7XG5shw.jpg

Eski Blizzard Yöneticisinden Farklı Teklif: Oyunu Bitirdikten Sonra Bahşiş Verebilmeliyiz

Oyun fiyatlarının vakit içinde artıp 70 dolara dayanması yetmezmiş üzere bir de Steam’de dolarla satın alma durumumuz ortaya çıktı. Her yandan darbe alırken hayranı olduğumuz seriler için para biriktirsek bile oyunların bir noktada çeşitliliğini kaybetmesi ve optimizasyon sıkıntılarıyla çıkması, hevesimizi büyük ölçüde kursağımızda bırakıyor.

Fakat buna karşın epeyce kaliteli üretimleri görmeye devam ediyoruz. Bu oyunlar da parasının hakkını elbet veriyor. Fakat Blizzard’ın eski başkanı Mike Ybarra, bu cins oyunların hak ettiğinden de fazlasını alması gerektiğini, bu bağlamda da oyunu bitirdiğimizde ek olarak opsiyonel bir bahşiş verme seçeneğinin olmasını öneriyor.

“Keşke geliştiricilere 10-20 dolar fazladan verebilsem.”

Ybarra, X üzerinden yaptığı paylaşımda şu sözleri kullandı:

“Son vakitlerde tek oyunculu oyunlara daldığımdan beri bir oyuncu olarak bu fikir üzerinde uzun uzun düşündüm.”
“Bir oyunu kazandığımda, içimde kalan ve tecrübenin ne kadar harika olduğu konusunda beni hayrete düşüren birtakım şeyler oluyor. Oyunun sonunda, sık sık “Keşke bu insanlara 10 yahut 20 dolar daha verebilseydim, sonuçta bu oyun benim başta verdiğim 70 dolardan daha pahalıydı ve her saniye cebimden üç beş kuruş almaya çalışmadı.” diye düşünürdüm. HZD, GoW, RDR2, BG3, Elden Ring vb. oyunlardan bahsediyorum. 70 doların aslında çok fazla olduğunu biliyorum, lakin oyunun sonunda bu bazen keşke sahip olsaydım dediğim bir seçenek. Kimi oyunlar o kadar özeldir. Birçok kişinin bu fikirden hoşlanmayacağını biliyorum. Ayrıyeten her mevzuda “bahşiş vermekten” bıktığımızın farkındayım – lakin bunu, birçok kişinin karşılaştığı ve şikâyet ettiği baskılı bahşiş senaryosundan farklı görüyorum.”

Oldukça tartışmalı olduğunu söyleyebileceğimiz bu sözleri hem mantıklı bulanlar hem de saçma bulanlar oldu. Ayrıyeten Ybarra’nın önerdiği yolda bahşiş geliştiricilere gidene kadar ortada birkaç şirket olduğunu da unutmamakta yarar var. Bu süreç oyundan oyuna değişecektir.

Sizin niyetleriniz neler?

Comments are closed.