kullanicilara-alternatif-tarayici-sunmak-zorunda-olan-apple-mizikcilik-yaptigi-icin-topa-tutuldu-nwzhagqQ.jpg

Kullanıcılara Alternatif Tarayıcı Sunmak Zorunda Olan Apple, ‘Mızıkçılık’ Yaptığı İçin Topa Tutuldu

DMA, yani Digital Marketing Act, dijital pazarları ve rekabet ortamını dengeleme emeliyle ortaya atılmıştı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Merkezli teknoloji devi Apple’ı o denli zora soktu ki şirket, yıllardır sadık kaldığı geleneklerini ve alışkanlıklarını apansız kenara fırlatmak zorunda kaldı. Natürel bunu yapabiliyorken bu vakte kadar inatla kendi bildiğini okuması da enteresan.

Söz konusu yasa bağlamında Apple’ın Lightning girişlerinden, tekelliğe giren davranışlarından, kullanıcılara zorluk çıkaran platform limitlerinden ve geliştiricilere zorluk çıkaran App Store alışkanlıklarından çok küçük bir vakit aralığında arınması gerekmişti. Bunların ortasında varsayılan tarayıcı seçiminin çeşitlenmesi de vardı.

Safari’ye alternatif sunuluyor. Ancak Apple, kullanıcıyı Safari’ye itiyor.

Diğer alternatif tarayıcıların geliştiricileri, iOS 17.4’ü epeyce yavaş biçimde dağıttığı ve bu sayede de Safari’den öteki tarayıcılara geçişi yavaşlattığı için Apple’ı eleştirdi. Alternatif tarayıcılardan olan Vivaldi’nin CEO’su, alternatif tarayıcı seçme mühletin karışık bir biçimde yapıldığı, bu yüzden de alternatif bir tarayıcı seçmek yerine kullanıcılar için Safari’yi seçmenin hep daha kolay olduğunu söyledi.

Bunun yanında alternatif tarayıcılar hakkında rastgele bir bilgi verilmemesi ve birtakım tarayıcıların listede bile olmaması da reaksiyon çekti. Bu listede olmak için tarayıcının, geçtiğimiz yıl içinde 27 Avrupa ülkesinde 5.000 defa indirilmesi gerek. Apple, kaideleri karşılayan 11 tarayıcıyı her yıl liste güncellemesi yaparak sunuyor.

Bu hususta Apple’dan ayrıyeten bir güncelleme görüp görmeyeceğimiz aşikâr değil. Çünkü şirketten şimdi resmî bir açıklama gelmedi. iOS 17.4’ü siz nasıl buldunuz?

Comments are closed.