eski-microsoft-muhendisi-windows-11-icin-gulunc-derecede-kotu-diyor-ClKDXvBW.jpg

Eski Microsoft mühendisi, Windows 11 için “gülünç derecede kötü” diyor

Kullanıcıların Windows 11 ile ilgili en büyük şikayetlerinden biri Microsoft’un beraberinde getirdiği katı donanım ihtiyaçları. Şirket, bunun işletim sistemi güvenliğini artırmakla ilgili olduğunu belirtse de bu, sisteminizin büsbütün inançlı olduğu manasına gelmiyor.

Resmi olarak desteklenen işlemciler nispeten yeni modeller olduğundan, beşerler ekseriyetle Windows 11 bilgisayarlarından düzgün bir performans bekliyor. Günümüzde birden fazla sistemde SSD bulunması bir gereklilik olmasa da Windows 11’den en âlâ performansı almak için bir SSD kural.

Ancak tüm bunlara karşın kullanıcılar Windows 11’in gereğince güçlü sistemlerde bile süratli olmadığından şikayet etmeye devam ediyor. Bu nedenle pek çok kişi, AES şifreleme performansında büyük bir güzelleşme sağlayan Linux’a geçmeyi ya da AtlasOS üzere Windows 11’in ince ayarlanmış sürümlerini kullanmayı tercih ediyor.

Eski Microsoft mühendisi Andy Young da, Windows 11’in yavaş ve gecikmeli yapısını fark eden ve Microsoft’a reaksiyon göstermeye karar verenlerden biri. Young, 128 GB sistem belleğine ve 1.600 dolarlık bir Intel Core i9 işlemciye sahip bilgisayarı olduğunu ve buna karşın Başlat menüsünün performansının “gülünç derecede kötü” olduğunu belirtiyor.

Young, Windows’tan nefret etmediğini, çünkü şirkette çalıştığı mühlet boyunca Windows’un birtakım kısımlarının oluşturulmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Lakin Windows 11’in mevcut haliyle tamamlanmamış olduğunu da ekliyor.

Bu noktada, yeni sürüm olan 24H2’nin daha güzel olup olmayacağını söylemek sıkıntı. Windows Insider ve Albacore tarafından belirtildiği üzere Insider sürümleri, 24H2 RTM sürümünün bir kesimi olmasına karşın hala performans problemleri gösteriyor.

İlginç olan şu ki, kullanıcılar ve meraklılar bu çeşit performans problemlerini kolay ince ayarlarla çözmenin yollarını bulabiliyor. Tıpkı vakitte kolay bir Kayıt Defteri ayarı, Windows 11 Evrak Gezgini’nin büyük belgeleri daha süratli yüklemesine yardımcı olabiliyor.

Comments are closed.