hapishane-insa-etme-simulasyonu-prison-architect-2-7-mayista-geliyor-j4hItNkJ.jpg

Hapishane İnşa Etme Simülasyonu Prison Architect 2, 7 Mayıs’ta Geliyor

 
Hapishane simülasyonu olarak karşımıza çıkmayı hazırlanan ve yapacağımız ataklara nazaran değişkenlik gösteren bir yapı ile inşa edebiliyor, 3 boyutlu sistemlerle birlikte karşılaşabiliyor ve elimizden geleni yaparak burada bir sistemi oturtmaya çalışıyoruz.
 
İlk oyunun akabinde ikinci oyunla birlikte yani serinin devam oyunuyla bizlere sunulmak istenen bu üretimde birinci oyundaki sistemin daha da geliştirilmiş bir versiyonu yer almayı bekliyor ve burada artık 3 boyutlu bir modellemeye geçilmiş durumda diyebiliriz. Zira birinci oyunda bildiğiniz üzere ne yazık ki bu modellemeler hayli alt düzeydeydi ve üstten görünümlü bir yapı ile bir arada karşımıza çıkıyordu.
 
Şimdi ise istediğimiz halde her bir ögesi denetim edebiliyor, etraftaki ögelere bir bakış atabiliyor ve dilediğimizi gerçekleştirmek için buradaki tüm mekaniklerden yararlanmaya hazırlanıyoruz. Klasik hapishane inşa etme oyunu içerisine elbette yapacaklarımız epeyce değişkenlik gösterebiliyor ve burada her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebiliyor. Zira burada yapacaklarınız değişkenlik gösterdiğinde ve hangi yere hangi binayı dikmek istediğinize büsbütün siz karar verdiğinizden ötürü buradaki daha değişiklikler ve tecrübeler şahıstan bireye nazaran farklılık gösterebiliyor. Münasebetiyle oyunda hoş bir hapishane inşa etme mekanikleri bulunuyor ve bu mekanikleri dilediğiniz formda güncelleyebiliyor ve değiştirebiliyorsunuz.
 
 
 
Aynı halde burada inşa ettiğiniz her bir bina epey değer arz ediyor bu binaları elbette yanlışsız formda konumlandırdığınızı hem içerisinde yer alan mahkumları daha kolay bir biçimde yönetiyor ve bununla birlikte en güzel idare sistemini burada oluşturabiliyorsunuz. 
 
Devam oyunu içerisinde yer aldığımız müddet boyunca içeriden kaçarak 3 boyuta geçiş yapabiliyor ve burada bu bölgeyi denetim altına almak durumunda kalıyoruz. Cezaevi içerisinde gezip tozabileceğimiz ve tıpkı vakitte buraları kişiselleştirebileceğimiz üretiminde hem etrafı geliştirebiliyor hem de dikebileceğimiz binalarla birlikte yani yapılarla bir arada de buraya teminat altına almaya hazırlanıyoruz kendi cezaevimizi.
 
Yani binalarımızı tasarlayabileceğimiz bunun dışında cezaevinin şahsileştirip geliştirebileceğimiz bu imalinde yapacaklarımız hayli fazla değişkenlik gösterebiliyor ve klasik hapishane inşa etme oyunu içerisinde 3 boyuta geçiş yapabiliyor ve bu bölgeyi denetim altına almak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz en güzel hapishane idare oyunlarından biri olarak karşımıza çıkan bu birinci oyunla bir arada artık ise daha gelişmiş ve daha yüksek düzeyli bir sistem bizlere sunulmak isteniyor oyunun temel özelliklerine bakacak olursak burada artık üstte bahsettiğimiz ve sık sık vurguladığımız üzere üçüncü boyuta geçiş yapmış oluyor ve bu boyutta birlikte elbette elimizdeki kaynakları en düzgün halde yönetmek durumunda kalıyoruz.
 
Oyunun bildiğiniz üzere art planında bir idare kaynak sistemi bulunuyor bu sistemle bir arada en yeterli formda ve gerçek vakitte kaynakları tüketmek durumunda kalıyor ve bununla birlikte burada aslında sağlam bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Ne kadar çok sağlam bir sistem oluşturursak ve ne kadar çok buralara garanti altına alabilirsek o kadar daha süratli bir biçimde ilerleyebiliyor ve bu bölgelerde yer alan misyonları bir yerden de yerine getirmeye çalışıyoruz etrafı denetim etmek ve mahkumların elbette buradan kaçmamasını sağlamak büsbütün bizim işimiz oluyor.
 
Artık yeni hapishane oyunu büsbütün 3 boyutlu bir halde karşımıza çıkarken burada yapacaklarımız sahiden de eğlenceli bir mekaniğin olduğunu bizlere sunuyor.
 
 
Nitekim oyunda yer aldığımız müddet boyunca etrafı keşfederek bir yandan da denetim ederek burada neler olup bittiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde mahkumlar olduğunu söyleyebiliyor ve buradaki kaynakları en yeterli halde bu mahkumlar için harcamak durumunda kalıyoruz. Elbette bu mahkumların kendine mahsus rutin programları bulunuyor, bu programlarla birlikte mahkumlar bir ortaya gelebiliyor ve daha sonrasında temelinde bir kaçış planı burada bulmaya çalışır.
 
Yani biz yapacağımız binaların nasıl olması gerektiğini büsbütün seçerken onlar da yapacağımız binaları göz gezdirerek, elbette buradan bir kaçış planı oluşturmaya çalışıyor. İşte biz bu noktada tüm bu planları alt üst etmek için elimizden geleni yapmaya koyuluyor, açıkları kapatmaya çalışıyor, onların planlarını bir bakış atabilir ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyoruz. Bu noktada yapacaklarınızı başka oyunculardan değişkenlik gösterebiliyor ve içerideki sistemi anlamaya çalışıyor ve öbür taraftan ise mahkumların neler yapabileceğini kestirerek, onların aslında önünü kesmek durumunda kalıyorsunuz.
 
Günlük programlardan siyasetler kadar her bir noktaya değinebileceğiniz ve bu siyasetleri değiştirebileceğiniz üretimde, elbette günlük rutinlerle bir arada kendi köşenizi tasarlayabiliyor, günlük programlardan siyasetleri en âlâ biçimde değerlendirmeye çalışıyor ve her bir noktayı kendinize nazaran yönetim etmeye çalışıyorsunuz, hapishanenizi inançlı bir noktaya getirmek için burada büyük bir uğraş verebiliyor ve her etkenin burada bir yansısının olduğundan bahsedebilir. Zira yapacaklarınız burada epey fazla değişkenlik gösterdiğinden ötürü ona nazaran de kendi sistemlerini oyuna dahil eden ve ardından günlük rutinlerin değişeceği bir mekaniğin olduğundan bahsedebiliyoruz.
 
 
Oyunda bunun dışında elbette birden fazla kat sayısına sahip cezaevi içerisinde dilediğimiz biçimde yer alabiliyor ve bir üst kata gerçek geçiş yapabiliyoruz. Burada yan yana binaları dikmenin haricinde bir de üst üste binalar dikebiliyor ve birebir vakitte birden fazla kata sahip bu binalarla birlikte farklı biçimlerde kendi sistemimizi oluşturabiliyoruz.
 
Hapishane içerisinde istediğimiz formda mahkumları denetim edebiliyor, bu mahkumları dediğimiz biçimde günlük rutin programının bir modülü haline getirebilir ve onların planlarını aslında burada görmek durumunda kalıyoruz. Bu planlamalarla bir arada her açıdan bizi etkileyecek olayların olduğundan bahsedebilir ve burada yapacağımız her atılım epeyce kıymet arz ediyor. Zira hamlelerimizle birlikte burada da sonuçlarla karşılaşabiliyor, bu sonuçların bizleri etkileyecek olması elbette oyunda yapacaklarımızı daha da farklılaştırabiliyor ve en yeterli hapishane idare oyunu içerisinde elimizden geleni yaparak buraları garanti altına almak durumunda kalıyoruz.
 
Hapishanenin her köşesini tasarlayabileceğimiz ve kendimize nazaran özelleştirebileceğimiz bu üretimde, korunaklı bir bölge inşa etmek büsbütün bizim işimiz oluyor. Bu inşa etme süreciyle elbette siz büsbütün direkt ilgilenebilir ve kendi kendini yönetim edebilen bir sistemin burada kurulduğunu görmek istiyorsunuz, bu noktaya gelmek için epeyce fazla uğraş vermeniz gerekiyor. Zira oyunda yer aldığınız mühlet boyunca tüm bu sistemlerle bir arada haşır neşir olabiliyor ve tüm bunların üstesinden gelmek için farklı planlamalara geçiş yapabiliyorsunuz.
 
Burada her bir oyuncu farklı stratejiler ve planlamalar ortaya koyabiliyor. Bu stratejileri en güzel biçimde değerlendirebiliyor ve cezaevi inşa etme simülasyonu içerisinde yapacaklarınız epey değişkenlik gösterebiliyor. Kendi kendine yönetim edebilen korunaklı bir bölge inşa etmeye çalıştığımız üretimde her şeyi yönetim etmeye çalışıyor ve her noktaya kendimiz parmak basabiliyoruz. Oyunda farklı mahkumların kendi planları bulunuyor ve her mahkum aslında burada bir ortaya gelerek kendisine ilişkin bir sinerji ortaya koymaya çalışıyor. Bununla birlikte davranışlarını etkileyen çeşitli olayların burada olduğunu görebiliyor ve yapacağımız ve dikebileceğimiz her bir bina yahut yapı ile birlikte onların psikolojilerini aslında bu noktada etkileyebiliyoruz.
 
 
 
Aynı vakitte yapacağımız binalarla ve alacağımız prosedür kararlarla birlikte onların bakış açılarını değiştirebiliyor, planlarındaki değişkenliklere yol açabiliyor ve aslında onların bizim yaptığımız atılımlara nazaran yapacakları planlamaların ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyoruz. Havalı araçlar kullanabileceğimizi altyapı sistemini büsbütün sıfırdan ulaştırabileceğimiz bu üretimde en son teknoloji eserleri bir ortaya getirebilir ve kendi hapishanemize burada dilediğimiz formda yükseltebiliyoruz. Birden fazla kat ile birlikte yer aldığımız bu oyunda her katı en âlâ biçimde değerlendirmeye çalışıyor ve bu katları en âlâ halde değerlendirirken elbette buralardaki güvenlik prosedürlerini en düzgün formda uygulamamız gerekiyor.
En zeki mahkumların bulunduğu bu üretimde elbette bu mahkumların her birinin kendine mahsus planlamaları ve projeleri bulunuyor. Davranışlarını etkileyen bariz münasebetleri kurabileceğimizi ve istekleri yahut gereksinimlerine nazaran karar verdikleri bu üretimde etkileşimlerle bir arada onları neler yapmak istediklerini burada görmek durumunda kalıyoruz. Onların etkileşimleriyle birlikte hapishanemizin günlük problemleriyle uğraşmaya çalışıyor. Bunun dışında onlarla bir arada uğraşırken elbette nasıl bir yapıya sahip olduğunu görebiliyor ve ardından ise onları burada güvenlikte ortam tutmaya çalışıyoruz bir yandan hem etrafı keşfederken başka yandan ise onları en inançlı bir biçimde bırakmaya çalışarak günlük problemlerin üstesinden gelmeye çalışıyoruz.
 
Yönetim edebileceğimiz ve verdiğimiz kararlarla bir arada mahkumları ıslah etme yoluna gidebileceğimiz bu üretimde yapacağımız her bir kararla onları yardımcı olabilir yahut mani olabiliyoruz. Münasebetiyle burada mahkumlarımızı hapishanede en uygun biçimde tutmaya çalışıyor ve ne cins bir tecrübe yaşamaya çalışacaklarını büsbütün biz karar verebiliyoruz. Yani onların mukadderatları ile burada aslında biz oynayabiliyoruz diyebiliriz.
 
Çünkü burada yapacağımız atılımlarla ve stratejilerle birlikte onların da farklı formlarda düşünme sistemi ortaya çıkıyor ve yapacağımızı öğreneceğimiz kararların yansımasını direkt somut bir biçimde burada görebiliyoruz. Yesyeni bir harita içerisinde yer alabileceğimiz bu üretimde geliştirilmiş bir meslek modelinde olduğundan bahsedebiliyor ve daha evvelki serinin oyununda olduğu üzere burada cezaevleri inşa ederek zirveden tırnağı eksiksiz bir bölge oluşturmaya çalışıyoruz.
 
 
 
Geliştirilmiş meslek modu içerisinde çeşitli vazifeler atılabiliyor. Bu vazifelerle birlikte elbette bir cezaevi kurup yönetebiliyor ve en güzel halde burada bir sistemi kurmaya hazırlanıyoruz. Hapishane içerisinde yer alan mahkumlara elbette farklı hatalarla birlikte buradaki yerlerini alıyor ve onları istersek ıslah edebilir, istersek de cezalandırmanın altında onları ezebiliyoruz. Hasebiyle burada yapacaklarımız epey değer arz ediyor ve bunun dışında elbette bir ölçü para çıkarma yolunda da gidebiliyoruz.
 
Seçimlerimizin kıymetli olduğu ve seçimlerimize birlikte hapishanenin mukadderatının belirlendiği bu üretimde mahkumların hapishane siyasetlerinden mimariye kadar her bir noktasıyla ilgilenebiliyor ve çok daha fazla üstünde burada denetim sahibi olabiliyoruz. İşlerin tıkırında gitmesi için elbette burada büyük bir strateji ve planlama içerisine girmeniz gerekiyor ve ardından ise dikkatlice planlamalarınızı ortaya koymanız gerekiyor, zira firariler burada hakikaten de kaçmak için elinden geleni yapmaya koyuluyor ve yapacağınız binaların elbette gelişmiş sistemleri burada ortaya çıkarmaya hazırlanıyor. Hasebiyle oyunda yer aldığınız müddet boyunca onların planlarını suya düşürmek ve birebir vakitte en uygun binaları dikmek burada sizin işiniz oluyor.
 
 
Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Birinci oyunu oynadıysanız elbette burada daha gelişmiş bir sistemle karşılaşacağınızı direkt aktarabiliriz. Bunun dışında oyunun Steam sayfasındaki görsellere yahut fragmana bakarak ek ayrıntı sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında istek listenize ekleyebilir ve oyunu beklemeye koyulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere istek listenize eklediğiniz oyunlar bir bildirim aracı ile sizlere ulaşıyor ve mailinizi denetim ederek oyundan haberdar olabiliyorsunuz. Böylelikle oyunu unutsanız bile karşınıza çıkabiliyor.
 

Comments are closed.