ekrandan-cepheye-abd-ordusu-gencleri-bilgisayar-oyunlariyla-nasil-gercek-savaslara-surukluyor-lrgWDFP7.jpg

Ekrandan Cepheye: ABD Ordusu, Gençleri Bilgisayar Oyunlarıyla Nasıl Gerçek Savaşlara Sürüklüyor?

Tennessee eyaletinin Memphis dışındaki bir ABD donanma tesisinde, üniformalı personeller ışıklı klavyeleriyle bilgisayar oyunları oynayarak gençlere ulaşmaya çalışıyor. 

Oyun oynamanın yanı sıra Twitch ve YouTube üzere platformlarda gençlerle etkileşime geçiliyor. Peki bu strateji ne kadar etik ve ne üzere sonuçlar doğurabilir?

ABD ordusu, Vietnam Savaşı’ndan sonra yaşanan en berbat askere alma krizlerinden biriyle karşı karşıya.

Yeni kuşak, bilgisayar oyunlarıyla büyüdü; Call of Duty, Battlefield ve gibisi oyunlarla sanal cephelerde savaştı. Oyun dünyasının gençler ortasındaki popülaritesini fark eden ABD ordusu, asker alma krizi ile başa çıkmak için 2018’den bu yana oyun dünyasındaki varlığını artırmaya başladı.

FPS ve gibisi silah oyunları artık yalnızca cümbüş aracı değil, ABD ordusu için genç yetenekleri keşfetmenin bir yolu hâline geldi. Lakin giriştikleri bu strateji, eski gaziler de dahil toplumun farklı bölümlerinden yansılar aldı. Kimileri bu stratejiyi vaktin ruhuna uygun bir yenilik olarak görürken öbürleri gençlerin askere alınma sürecinde manipüle edildiğini düşünüyor.

Donanmanın asker alma eforlarının bir modülü olarak “Goats & Glory” adında bir e-spor grubu oluşturuldu.

2019’da kurulan Espor kadrosu, ABD ordusunun gençler ortasında tanınan olan oyun ve toplumsal medya platformlarında aktif bir rol oynamasını sağladı.

Bilgisayar oyunları aracılığıyla gençlere ulaşmayı amaçlayan bu grup, farklı meslek kümelerine sahip 12 denizciden oluşuyor ve gençlerin ordunun bir modülü olmaya ilgi duymalarını teşvik ediyor.

Ordunun, oyun dünyasında amaç aldığı gençlerin yaşları çoğunlukla 13 yaşının altında.

Oyun dünyasının genç nüfus üzerindeki tesiri göz önüne alındığında, ABD ordusunun bu alandaki varlığı birçok etik soruyu beraberinde getiriyor. Özellikle reşit olmayan çocukların oyun oynarken askere alma iletileriyle müsabakası, stratejinin etik olup olmadığı konusunda önemli telaşlara yol açıyor.

Ayrıca savaşın gerçek yüzünün ve sonuçlarının bu oyunlar aracılığıyla gereğince vurgulanmaması, gençlerin gerçekçi olmayan bir savaş algısına sahip olmasına neden oluyor. Psikolojik olarak oyunlaştırma yoluyla sunulan askerî hayat çok daha cazip bir alternatif olarak görünebilir.

Örneğin 12 yaşındaki Katie, savaş oyunları izlemekten ve ülkesi için savaşmayı düşünmekten heyecan duyduğunu belirtmiş ama gerçek savaşın reklamlarda gösterildiği yahut Twitch yayınlarında konuşulduğu üzere olmadığı da bir gerçek.

Ordunun ve donanmanın Espor kadroları; Fortnite, Call of Duty ve Valorant üzere tanınan oyunlar için turnuvalar düzenliyor.

ABD ordusu; turnuvaları Twitch, YouTube, Instagram ve Discord üzerinden yayarak gençlere ulaştırıyor ve yıllık pazarlama bütçesinin %5’ini Espor inisiyatiflerine ayırıyor. Bu da iddiası yıllık 4,3 milyon dolar üzere bir harcama manasına geliyor.

İnternet kullanıcıları olağanda platformlara erişebilmek için 13 yaşının üzerinde olmak zorunda lakin varsayım edebileceğiniz üzere rastgele bir yaş sınırlaması yalnızca palavra söyleyerek bile değiştirilebilir.

Ordunun bu yeni cephede nasıl ilerleyeceği, gelecekteki stratejilerin şekillenmesinde kritik bir rol oynayabilir.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: TheGuardian

İlginizi çekebilecek başka içeriklerimiz:

Comments are closed.