darisi-playstationin-basina-microsoft-xbox-oyunlarinin-gelecek-jenerasyon-konsollarda-da-problemsiz-calismasi-icin-takim-3cDO9YTk.jpg

Darısı PlayStation’ın Başına: Microsoft, Xbox Oyunlarının Gelecek Jenerasyon Konsollarda da Problemsiz Çalışması İçin Takım Kurdu

Yıllar süren bekleyişin akabinde Xbox’ın yeni jenerasyon konsollarını gördüğümüzde, PlayStation 5 rekabetiyle gelen yeni donanımların da katkısıyla fazlaca heyecanlanmıştık. Yeni çıkan konsollar ve gösterilen oyun demoları her ne kadar heyecanımızı vakit içinde daha da körüklemiş olsa da tam olarak konsolların hakkını veren yeterince oyun görmedik desek yanlış olmaz.

Hâl bu türlü olunca bir yandan da yıllar içinde yıllar içinde yeni oyunlar ve konsollar çıktıkça evvelki kuşaklardaki oyunları oynayamama telaşı kendini gösteriyor. Bilhassa de PlayStation tarafındaki kullanıcılar, yeni kuşak konsollarda geriye dönük uyumluluk çerçevesinde yalnızca muhakkak oyunları oynayabiliyor.

Fakat Xbox, bu bahsin daha çok üstüne düşecek.

2020’de Xbox Series X ve S’i tanıtan Microsoft, bu konsollara tüm Xbox One, Xbox 360 ve Xbox oyunlarını oynatabilme kapasitesini vermişti. Hatta Series X modeli, kimi eski oyunların grafik kalitesini ve kare suratını artırmasıyla dikkat çekmişti. Şimdiyse Xbox Başkanı Sarah Bond, çalışanlarla paylaştığı bir e-postada önümüzdeki konsollarda da bunun devam edeceğini, hatta bunun için bir grup kurduklarını belirtti. Bond’un açıklaması şu halde:

“Hem Xbox hem de genel olarak kesimdeki herkes için kıymetli olan, oyunların korunmasına yönelik yeni bir takım kurduk. Oyuncularımıza geriye dönük uyumluluk sunma konusundaki güçlü geçmişimiz üzerine inşa etmeye devam ediyoruz ve gelecek jenerasyon oyuncuların keyif alması için mükemmel Xbox oyunları kitaplığını öne çıkarmaya kararlıyız.”

9 Haziran 2024’te gerçekleşecek Xbox Game Showcase etkinliğinde bu gruba yönelik daha çok bilgi edineceğimiz belirtiliyor. Darısı PlayStation’ın başına diyelim.

Comments are closed.