casperin-14-kusak-excalibur-g911-gaming-laptopunun-sagladigi-yeni-9-teknoloji-dpaRZsbq.jpg

Casper’ın 14. Kuşak Excalibur G911 Gaming Laptop’unun Sağladığı Yeni 9 Teknoloji

Son yıllarda oyun bilgisayarları, teknolojideki süratli ilerlemelerle büyük bir dönüşüm yaşadı. Bu dönüşüm, hem donanım hem de yazılım alanlarında gerçekleşen yeniliklerle şekilleniyor. Casper da bu yeniliğe ayak uydurarak, Excalibur G911 dizüstü oyun bilgisayar serisini yeniliyor.

G911, Intel 14. Jenerasyon i9 işlemci, NVDIA RTX 4090 ekran kartı ve 240 Hz yenileme hızıyla donatılmış durumda. Bununla birlikte dizüstü bilgisayar, NVIDIA’nın DLSS 3.5, Işın İzleme ve Path Tracing üzere birçok teknolojisini barındırıyor. Bu bağlamda Casper, yenilenen 14. Kuşak Excalibur G911’in kullanıcılara sağladığı 9 yeniliğin ne olduğunu tek tek açıklıyor.

1. 14.Nesil Intel Raptor Lake HX Refresh İşlemciler

13. Kuşaktaki H işlemcilere nazaran daha yüksek TDP pahasına sahip HX işlemciler, performans ve verimlilik çekirdeklerinin azamî randıman optimizasyonu ile en tesirli CPU performansını hedefliyor. Bu sayede yüksek performans ve güç isteyen programların kullanımında gözle görülür bir performans artışı sağlanabiliyor.

2. Dünyanın En Güçlü Ekran Kartı NVIDIA GeForce RTX 4090

NVIDIA ADA LoveLace Mimarisi ile geliştirilen RTX 4090 ekran kartı, yenilenen yapay zeka dayanaklı DLSS 3 işlevleri ile desteklenerek, yüksek FPS ve yüksek grafik performansı ile yüksek bir grafik gücü sağlıyor. Bu sayede 2 kata kadar performans ve güç tasarrufu sağlandığı argüman ediliyor.

3. 240 Hz’e Artırılmış Yenileme Hızı

Yenilenen Excalibur G911, sağladığı 240 Hz yenileme suratı ile yüksek donanım gerektiren oyunlarda dahi yüksek FPS bedellerine ulaşabildiğini belirtiyor. Yüksek yenileme suratı ile oyunlarda daha akıcı hareketler ve daha süratli yansılar verilmesini sağlayan Excalibur G911, bu sayede oyuncuların rekabetçi ortamlarda avantaj elde etmelerini sağlıyor.

4. DLSS 3.5 ile Yapay Zeka Temelli Işın Oluşturma

DLSS 3.5 ile birlikte gelen Işın Oluşturma özelliği, oyunlarda kullanılan gürültü giderici algoritmaları yapay zeka temelli, tek bir algoritmayla değiştiriyor. Bu sayede hem ışın izleme kalitesi güzelleşiyor hem de oyun performansı 4-5 kata kadar artıyor. Elle ayarlanan gürültü gidericilere nazaran daha âlâ sonuçlar sağlayan bu özellik, oyun tecrübesini optimize ederek akıcı ve gerçekçi manzaralara imkan sağlıyor.

5. Işın İzleme ile Gerçekçi Yansıma ve Gölgeler

Oyunlarda fotorealistik grafikler elde etmek için kullanılan ışın izleme, ışığın oyun dünyasındaki hareketleri sonucu ortaya çıkan efektleri, gerçeğe çok daha yakın bir formda oluşturulan sanal ışınlar ile izleyerek hesaplıyor. Yani ışık ve ışık kaynaklı efektler simüle edilerek, ortaya standart uygulamalara kıyasla çok daha gerçekçi gölgeler, çok daha gerçekçi yansımalar ve çok daha gerçekçi bir aydınlatma (global aydınlatma, çevresel perdeleme) çıkıyor.

6. Ayrıntılı İmgeler Oluşturan Path Tracing Teknolojisi

İsmini simüle edilen ışınların, oyun dünyasında izledikleri patikaların takip edilmesinden alan Path Tracing, ışın izlemeden farklı olarak oyunun tamamını ışın izlemeyle görüntüleyebiliyor. Işığın bir yüzeye çarpması durumunda yansımasını yahut kırılmasını simüle eden Path Tracing, sahnedeki gölgelerin, yansımaların ve ışık kaynaklarının oluşturulmasına imkan sağlıyor. Bu sayede oyun tutkunları, daha gerçekçi ve daha ayrıntılı imgeler deneyimleyebiliyor.

7. Yapay Zeka Takviyeli DYNAMIC BOOST 2.0

Yeni yapay zeka dayanaklı Dynamic Boost 2.0, güçlü performans artışı için gerekli gücü GPU, GPU bellek ve CPU ortasında otomatik olarak iletiyor. İçerinde bulunan yapay zeka ağları, gücü her kare için farklı ayrı yönetiyor. Bu sayede Excalibur G911, oyun sırasında ya da içerik oluştururken en yüksek performans için daima optimize ediliyor.

8. Düşük Güç Tüketimi Sağlayan Mux Switch

Yenilenen Excalibur G911’de Mux Switch teknolojisi sayesinde, yüksek grafik yahut oyun performansı istenildiğinde harici RTX ekran kartı kullanılabiliyor. Böylelikle ekran kartına gereksinim duyulmadığı vakitlerde, işlemcinin içerisinde bulunan dahili ekran kartından takviye alınabiliyor.

9. Profesyonellere Yaratıcılık Sağlayan NVIDIA Studio

Yaratıcı profesyonellerin gereksinimlerine yönelik olarak tasarlanmış bir platform olan NVIDIA Studio, yaratıcı iş akışlarında kullanılan tanınan uygulamalarla entegre çalışan, yüksek performanslı donanım ve optimize edilmiş şoförler sunuyor. Gerçek vakitli 3D renderlama, görüntü düzenleme, renk düzeltme üzere yaratıcı süreçlerde kullanılabilen NVIDIA Studio, yüksek kaliteli imaj ve görüntü sürece yetenekleri sunuyor. Bu sayede yaratıcı profesyoneller, iş akışlarını daha verimli ve süratli bir halde tamamlayabiliyor.

Comments are closed.