android-15-pil-omrunu-uzatacak-daha-evvel-neden-yoktu-dedirten-bir-ozellik-getiriyor-MTv6UkPk.jpg

Android 15, Pil Ömrünü Uzatacak, “Daha Evvel Neden Yoktu?” Dedirten Bir Özellik Getiriyor

Google, geçtiğimiz aylarda Android 15’in geliştirici ön izlemesini paylaşmıştı. Resmî tanıtımı gitgide yaklaşan işletim sistemi, her geçen gün farklı bir özelliğiyle karşımıza çıkıyor. Örneğin en şimdiki olarak telefon kapalıyken bile pozisyon izleyebilme ve yeni masaüstü modunu görmüştük.

Ortaya yeni çıkan özellik, bu ikisi üzere spesifik durumlarda değil; genel olarak daima etkin olarak akıllı telefon tecrübemizi güzelleştirecek cinsten. Çünkü kendisi, küçük görünse de uzun vadede batarya sıhhatinin korunmasında büyük rol oynayabilir. Yeni işletim sistemiyle gelmesi beklenen ‘Adaptif Vakit Aşımı’ndan bahsediyoruz.

Telefonlarımızın ekranları ya çok erken ya da çok geç sönüyor.

Bunu olağan ki biz ayarlıyoruz. Telefonu kutudan çıkardığımızda çoğunlukla 30 saniye olan ekran vakit aşımı hudut bozucu olmaya başladığında ekran çabucak kapanmasın diye 5 dakikaya, hatta 30 dakikaya çıkardığımız oluyor. “Ne de olsa işimiz bittiğinde kapatıyoruz.” diye yaptığımız bu atağın batarya üzerindeki tesiri hiç de azımsanacak düzeyde değil.

Android 15 ile gelecek olan Adaptif Vakit Aşımı özelliği de bu sorunu aşmak ismine telefonların, ekranı ne vakit kapatması gerektiğini anlamalarını sağlıyor. Bunu yapmak için de sistem, kullanım senaryolarınızı pahalandırıyor. Yani telefonu daima kullanan biriyseniz, ekranın kapanma mühleti de ona nazaran uzuyor. Bu da kullanıcı tecrübesi baltalanmadan batarya sıhhatinin biraz daha inançta olmasını sağlıyor.

Özellik, şu an için Google Pixel modellerine gelecek üzere görünüyor. Sizin bu özellik hakkındaki kanılarınız neler?

O sırada Smart Stay özelliğiyle ekrana baktığınız sürece kapanmasını engelleyen Samsung Galaxy S4’e buradan el sallayalım:

Comments are closed.