bu-oyunlarin-ferman-uzere-uzanan-kod-satirlarini-gorunce-her-seyin-grafikten-ibaret-olmadigini-hatirlayacaksiniz-lUsjkupE.jpg

Bu Oyunların Ferman Üzere Uzanan Kod Satırlarını Görünce Her Şeyin Grafikten İbaret Olmadığını Hatırlayacaksınız

Bağlarında bahçelerinde, kentlerinde ve gezegenlerinde bile kaybolduğumuz oyunlar, biliyoruz ki bilgisayarlarımızın gözünde sadece metinlerden ve modellerden ibaret. Yalnızca bu cümle bile gerçekçi bir oyun tecrübesi yaşatmanın zorluğunu görmenizi sağlayabilir.

Bunun için de geliştiricilerin ayrıntı üstüne ayrıntı eklemesi gerekir. Bu da her seferinde daha çok kod yazımı demek. Peki oyun dünyasında en çok kodlamayı hangi oyunlar içeriyor hiç merak ettiniz mi?

Cyberpunk 2077, günümüz oyunlarının durumunu özetliyor.

Biliyoruz! Siz kıymetli okuyucularımızın son vakitte en çok merak ettiği oyunlardan bir tanesi de Cyberpunk 2077. Maalesef oyun firması tarafından kod kullanımıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamakta fakat uzmanlar bu ve bunun üzere bir oyun için en az 1 ila 1,5 milyon satır kodun gerektiğini belirtiyorlar. Zati günümüz kurallarında ve grafiklerinde bir oyun için aslında bu olağan sayılacak bir seviyede.

Listede çok bilinen ve de sizi şaşırtacak bir isim var; Minecraft!

Aslında Minecraft’ın gerçekçi grafiklere sahip olduğunu söyleyemeyiz ancak oyun toplamda 500 bin kodlama satırı içermekte.

Sizi kod sayısıyla şaşırtacak öbür bir oyun da The Witcher 3.

Etkileyici grafikleri, mükemmel tabiatı ile bilinen The Witcher 3, 2013 yılındaki sürümünde bile 1 milyon kod satırını aşmıştı.

Age of Empires Online’ı da listede görünce şaşırmış olabilirsiniz.

Bazı uygarlıkların yükselip birtakım uygarlıkların ise düştüğü, sizi gerçek bir önder olmaya itecek olan bu efsanevi oyun ise 1 milyon satır kodlama içeriyor.

Oyuncuları fantastik ve sınırsız bir maceraya sürükleyen World of Warcraft, listemizde 4. sırada yer alıyor.

World of Warcraft’ın ise 5.5 milyon satır kod içerdiği biliniyor. Gizemli zindanları keşfederken, çarpıcı savaşlarla karşı karşıya kalabileceğiniz World of Warcraft, çeşitli sınıfları ve büyüyen dünyası ile oyunculara inanılmaz bir tecrübe sunuyor.

Yıllardır oynanmakla kalmayıp hâlâ en çok oynanan oyunlardan olmayı başaran GTA 5, sıradaki oyunumuz.

GTA 5’in neredeyse 36 milyon satır kodlama içerdiği biliniyor. GTA 5 tekrar Red Dead Redemption 2’de olduğu üzere bir açık dünya oyunu ancak bu oyun günümüzde yer alıyor. GTA 5, oyuncuları Los Santos’un kaos, cürüm dolu dünyaya, gerçekçi grafikleri ve sürükleyici kıssası ile davet ediyor.

Listemizin 1. sırasında Red Dead Redemption 2 bulunmakta.

Red Dead Redemption 2 yaklaşık olarak 60 milyon satır kodlamaya sahip. 1800’lü yılların sonlarında geeçen Red Dead Redemption 2, Rockstar Games tarafından çıkarılmış en yeterli açık dünya oyunlarından bir tanesi. Tam bir ‘vahşi batı’ hissiyatı alabileceğiniz bu oyunda ormanları, çölleri gezebilir, varlıklı tabiatını keşfedebilirsiniz.

Oyunumuzun genel olarak ele aldığı hususlar ise sadakat, ihanet ve de hayatta kalma gayesi. Oyunun en ufak ayrıntılara vermiş olduğu kıymeti görünce sahiden şaşıracaksınız ki bu oyunu hoş yapan şeylerden birisi de bu! Şayet ‘vahşi batı’ hissiyatını ve inanılmaz ayrıntılarda kaybolmak isterseniz bu oyun tam size nazaran.

Sizce GTA 6, kaç milyon kod satırına sahip olacak? 

Kaynak: Softonic, Medium Veri Investor

İlginizi çekebilecek içeriklerimiz:

Comments are closed.