apple-vision-pro-yakinda-bilgisayar-icin-de-vr-takviyesine-kavusabilir-FpUnMl5e.jpg

Apple Vision Pro, Yakında Bilgisayar İçin de VR Takviyesine Kavuşabilir

Bir küme programcı, Apple Vision Pro’nun Steam VR ile çalışmasını sağlamak için harcadıkları uğraşın karşılığını almayı başardı. Yeniden de bu tecrübesi yaşamak için hayli büyük bir meblağı gözden çıkarmak gerekiyor. Ayrıyeten süreç de pek kolay tamamlanabilecek üzere gözükmüyor. 

ALVR adlı açık kaynak kodlu program, bilgisayardaki sanal gerçeklik oyunlarını bir bilgisayardan bir sanal gerçeklik başlığına aktarıyor. Bu başlığı sık sık Meta Quest 3 üzere kablosuz başlıklara oyunların yansıtılması için kullanılırken görüyoruz. Görünüşe nazaran bu açık kaynak kodlu yazılım, yakın vakitte Vision Pro’yu da desteklemeye başlayabilir.

Açık kaynak kodlu yazılım ile Vision Pro’ya VR desteği

GitHub projesine baktığımızda, son bir ayda sekiz kullanıcının projeye 139 kere katkı verdiklerini görüyoruz. Teknik bilgilerinize güveniyorsanız elbette ki bu evrakları siz de inceleyebilirsiniz fakat şimdi stabil bir versiyon olmadığını belirtmek gerekiyor. Öte yandan bu oyunları çalıştırabilmek için âlâ bir oyun bilgisayarı gerekiyor ve mevcut M3 MacBook Pro’lar Steam VR oyunlarını çalıştıramıyor. Ayrıyeten Apple başlığı ile irtibat kurmak için de Xcode’lu bir cihaza gereksiniminiz var. Denetimler için ise en yeterli tahlil fizikî bir kumanda kullanmak ve bunu da lakin Valve Index kumanda ile yapmak mümkün oluyor. 

Yani illa ki bir başlık takıp oyun oynamak istiyorsanız bu kadar masrafa ve zahmete girmeye şu evrede gerek de olmayabilir. Meta Quest 2 üzere aygıtlarla da misal bir tecrübesi çok daha ucuz ve kolay halde yaşamak mümkün gözüküyor. 

Comments are closed.