nvidianin-yeni-amiral-gemisi-blackwell-rtx-4090a-fark-atti-is2q2xMU.jpg

NVIDIA’nın yeni amiral gemisi Blackwell, RTX 4090’a fark attı!

Grafik kartları dünyasında heyecan verici bir gelişme yaşanıyor. NVIDIA’nın yeni kuşak tüketici grafik kartları hakkında sızan bilgilere nazaran, firmanın yaklaşmakta olan Blackwell serisinin amiral gemisi, muhtemelen RTX 5090 olarak isimlendirilecek ve mevcut başkan olan RTX 4090’a kıyasla yüzde 60 yahut yüzde 70 daha yüksek performans sunabilir.

Yeni jenerasyon NVIDIA blackwell ihtilali kapıda

Blackwell serisinin performans kestirimi, kaynaklardan alınan bilgilere nazaran RTX 3090’dan 4090’a geçişle emsal bir atılımı temsil ediyor. NVIDIA’nın bu büyük performans artışını nasıl sağlayacağı, teknoloji dünyasında merak konusu.

NVIDIA’nın bu yeni serisi, AMD’nin sonraki kuşak grafik kartlarıyla karşılaştırıldığında direkt bir rakip olmayacak üzere görünüyor. NVIDIA’nın bu durumu 5090’ın fiyatlandırmasında serbestçe hareket etmesine imkan tanıyabilir.

Söylentilere nazaran RTX 5090’ın fiyatı, 4090’ın MSRP’si olan 1.600 doların üzerine çıkabilir ve 2 bin dolara ulaşabilir. Blackwell’in amiral gemisi, 4090’a kıyasla yüzde 50 daha fazla çekirdek, yüzde 52 daha fazla bellek bant genişliği, yüzde 78 daha yüksek L2 önbellek ve yüzde 15 daha yüksek frekans sunabilir.

Ayrıca, GDDR7 belleği, DisplayPort 2.1 ve PCIe 5.0 dayanağını, TSMC’nin 3nm düğüm sürecini kullanması bekleniyor. Söylentilere nazaran Blackwell serisinin çıkış tarihi 2024’ün son çeyreği olarak belirlendi.

NVIDIA’nın Blackwell atağı ne manaya geliyor?

NVIDIA’nın Blackwell serisi ile getireceği bu devrimsel performans artışı, oyun ve grafik dünyasında yeni bir periyodun başlangıcını işaret edebilir. Pekala, bu gelişmeler grafik kartları piyasasını nasıl etkileyecek?

Kullanıcılar bu yeni teknolojiye nasıl reaksiyon verecek? Fiyat-performans istikrarı nasıl şekillenecek? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Comments are closed.