apple-app-storeda-ozgurluk-vakti-oyun-emulatorlerine-musaade-cikti-uP8TRQpv.jpg

Apple App Store’da özgürlük vakti: Oyun emülatörlerine müsaade çıktı

Apple, App Store kısıtlamalarını gevşeterek pazarı retro oyun emulatörlerine açıyor. Yapılan güncellemeyle Apple, oyun emülatörlerinin App Store’a global olarak gelebileceğini ve indirilebilir oyunlar sunabileceğini duyurdu. Fakat Apple bu oyunların yürürlükteki tüm maddelere uygun olması gerektiğini söylüyor ki bu da korsan oyun sağlayan uygulamaları yasaklayacağının bir göstergesi.

Bu atılımla, halihazırda Android’de bulunan retro konsol emülatörlerinin de uygulamalarını iPhone’a getirmeleri mümkün olacak. Oyun emülatörleri uzun vakittir iOS’ta yasaklı olduğu için iPhone sahipleri jailbreak ya da gibisi süreksiz tahliller aramak zorunda kalıyordu. Bu emülatörler tıpkı vakitte Avrupa Birliği’nde yaşayan iPhone sahiplerinin, bölgede izin verilen üçüncü parti uygulama mağazalarına yönelmelerinin de en değerli nedenlerinden biri. Apple’ın bugün yaptığı değişiklik ise bu durumu ortadan kaldırabilir.

Emülatörlerle ilgili yeni kuralların yanı sıra Apple, WeChat üzere üstün uygulamalarla ilgili kurallarını da güncelledi. Artık bu uygulamalardaki küçük oyunların ve küçük uygulamaların HTML5 kullanması gerektiği belirtiliyor ve bunların mahallî uygulamalar ve oyunlar olamayacağı vurgulanıyor.

Bu değişikliğin sebebi temelinde ABD tarafından açılan antitröst davası. Apple kısa bir mühlet evvel Xbox Cloud Gaming ve GeForce Now üzere bulut yayın hizmetlerinin App Store’a girmesine müsaade vermeye başlamıştı. ABD dışında Apple, Avrupa Kurulu’ndan gelen baskılara cevap veriyor üzere görünüyor. Şirket yaptığı bir diğer güncellemeyle, Avrupa Birliği’ndeki müzik akışı uygulamalarının artık kullanıcıları dışarıdan satın alma süreçlerine yönlendiren ve fiyatlandırma bilgilerini belirten uygulama içi temaslar içermesine müsaade vereceğini söyledi.

Comments are closed.