rgb-ramler-yuzunden-birtakim-ekran-kartlarinin-uzerinde-lekeler-olustugu-arguman-edildi-l27PMXTk.jpg

RGB RAM’ler Yüzünden Birtakım Ekran Kartlarının Üzerinde Lekeler Oluştuğu Argüman Edildi

Hem oyun hem de yapay zekâ tarafının bel kemiklerinden olan GPU’lar, her hedefe hizmet edecek çeşitliliğe sahipler. Bilhassa de oyun tarafının olmazsa olmazı olan ekran kartları bir de RGB ışık sistemleriyle birleştiğinde tadından yenmiyor. Lakin RGB ışıklar, bu sefer pek de güzel anılmayacak bir mevzuyla gündemde

Reddit üzerinde yapılan paylaşımlar, farklı ekran kartı modellerinin ardında yer alan plakalarda tam da RGB belleklerin izini takip eden lekeler oluştuğunu gösteriyor. Farklı vakitlerde emsal paylaşımlar yapan kullanıcılar sorunun plaka materyalinde olduğunu düşünse de asıl sorun belleklerde üzere görünüyor.

RGB ışıklar, plaka üzerinde iz bırakıyor.

RGB dendiğinde akla gelen birinci bilgisayar kesimlerinden olan bellekler, argümanlara nazaran ekran kartı plakalarını yakarak yahut yansımaya girerek üzerlerinde iz bırakıyor. Belleklerin performansından nasıl üretici firmalar sorumluysa, üzerindeki ışıklardan da birebir formda tekrar onlar sorumlu oluyor. Sorunun temelinde iki ihtimal görünüyor.

İlk ihtimal UV salınımı. Diyotların UV ışığı yayması sonucu, ekran kartlarının gerilerindeki plaka boyasının yanabileceği belirtilmiş. Kaliteli ışıklarda her ne kadar UV salınımı olmasa da renksel geriverim indeksi (CRI) yüksek olan ışıkların 375 ila 400 nm aralığında UV ışık üretebildiği söyleniyor. Öbür ihtimal ise diyotların sıcaklığı yüzünden bu lekelerin oluşması. Ama bu pek de mümkün görünmüyor. Çünkü bu senaryoda şikâyetlerin daha yaygın olması gerekirdi. RAM’ler çalıştıkça ısınıyorsa tıpkı durum öbür modüllerde da görülebilirdi yani.

Şu an için RTX ve GTX ekran kartı modellerinin kullanıcılarından kelam konusu şikâyetler geldi. Öte yandan GPU değiştirmesine karşın birebir lekeyi gören bir kullanıcı da sorunun bellek kaynaklı olduğunu doğrulamış oldu.

Comments are closed.