youtubeun-reklam-engelleyicilerle-savasi-daha-da-sertlesiyor-S3v18qaC.jpg

YouTube’un reklam engelleyicilerle savaşı daha da sertleşiyor

Google ve YouTube için reklam engelleyici uygulamalarla savaşmak çok hayati bir ehemmiyet taşıyor. Neredeyse tüm gelirlerini reklamdan kazanan YouTube, bu reklamları engelleyen kullanıcılara hiç acımıyor. Şayet kullanıcı bir içerik üreticiyse, bütün içerikleri bir anda uzayın karanlık boşluğuna akıp yok oluyor.

YouTube artık, dayanak sitesinde üçüncü taraf uygulamalarla ilgili bir güncelleme yayınladı. Üçüncü taraf uygulamaları kullanan izleyiciler, görüntü izlemeye çalıştıklarında orta belleğe alma sorunu yaşayabilir yahut şu yanılgı iletisini görebilir: “Aşağıdaki içerik bu uygulamada mevcut değil.

Eğer bir uygulama YouTube’daki reklamları engelleyebiliyorsa, bu da YouTube için bir sorun manasına geliyor.

Çok daha geniş kapsamlı “yasaklı” uygulama listesi geliyor

Şimdiye kadar, şirket bu uygulamaların çalışmasını durdurmak için fazla bir şey yapmıyordu, lakin bu değişmek üzere. Google yeni siyasetiyle reklamları bir halde engelleyen yahut kullanıcıya ulaşmasını yavaşlatan çok sayıda ve farklı hedefli uygulamayı da yasaklılar listesine alacak üzere görünüyor. Şayet bu türlü bir uygulama kullanıyorsanız ve YouTube izlerken bir ihtar alırsanız, dikkate almanızı öneririz.

Şirketin açıkladığı üzere, reklamların engellenmesi içerik oluşturucuların izlenme için ödüllendirilmesini engelliyor. YouTube ne kadar az reklam yayınlarsa, içerik oluşturuculara o kadar az ödeme yapabiliyor. Bu da içerik üreticilerin YouTube’dan uzaklaşıp rakip servislere kaçmasına sebep oluyor.

Reklam engelleyen YouTube uygulamalarının sayısı pek de fazla değil. YouTube Vanced en dikkate paha üçüncü taraf uygulamasıydı, lakin geliştiriciler Google’dan bir ihtarname aldıktan sonra 2022’de uygulamayı kapattı. O vakitten beri ReVanced onun yerini aldı, fakat YouTube bu uygulamanın da peşinde. Kullanıcılar da hesaplarının kapanması riskini yaşıyor.

YouTube’un yeni kural güncellemesi, şirketin bu mevzuda daha saldırgan bir siyaset izleyeceğin ispatlıyor. Hasebiyle şayet reklam engelleyici kullanıyorsanız, tetikte olmak isteyebilirsiniz zira Google reklam izlemeden içerik çalan kullanıcılara karşı demir yumruğunu indirmek üzere gibi görünüyor.

Comments are closed.