youtube-shorts-icin-orijinal-bir-devir-basliyor-4qNp5w73.jpg

YouTube Shorts için orijinal bir devir başlıyor

YouTube, Shorts’un sadece üyelere özel yeni bir sürümünü kullanıma sundu. Buna nazaran artık içerik oluşturucular, fiyatlı abonelerine özel Shorts görüntüleri paylaşabilecek. Yeni özellik ayrıyeten, fiyatlı abonelere özel emojiler, rozetler, canlı yayınlar üzere daha pek çok ek içeriğe erişim sağlıyor.

YouTube’un Members Only Shorts ismindeki bu yeni özelliği, izleyicileri fiyatlı üyelik için kaydolmaya ikna edebilir. YouTube, içerik oluşturucuların bu yeni seçeneği özel bir duyuru, eser indirimi yahut hudutlu periyodik bir fırsatı paylaşırken kullanabileceğini belirtiyor. İçerik oluşturucular, özelliği soru-cevaplar, sahne ardı imajları yahut gelecek içeriklerin klipleri için de kullanabilecek. Youtube’un bu atılımı, TikTok’un kısa müddet evvel yeni abonelik özelliğini daha fazla içerik oluşturucuya açmasının çabucak akabinde gerçekleşti.

İçerik oluşturucular bir Shorts yükledikten sonra, “görünürlük” kısmının altındaki yeni “sadece aboneler” seçeneğini seçerek görüntüyü sırf abonelerine sunmayı tercih edebilecek. İçerik oluşturucular ayrıyeten daha evvel paylaşılmış bir Shorts’u da abonelere özel olarak ayarlayabilecek.

Aboneler, özel kısa görüntüleri Shorts sekmesinde, Abonelikler akışında ve içerik oluşturucunun kanalında görebilecekler. Özel içerik, sadece ödeme yapan aboneler tarafından kullanılabileceğini gösteren bir yıldız simgesiyle gösterilecek.

Öte yandan YouTube, Perşembe günü Shorts’un günlük ortalama 70 milyardan fazla görüntülendiğini ve YouTube’un İş Ortağı Programındaki kanalların yüzde 25’inden fazlasının Shorts’ta gelir paylaşımı yoluyla görüntülerinden para kazandığını duyurdu.

Comments are closed.