microsoft-edgein-ne-kadar-ram-kullanabilecegini-artik-siz-belirleyeceksiniz-tt7ORUla.jpg

Microsoft Edge’in ne kadar RAM kullanabileceğini artık siz belirleyeceksiniz

Microsoft, internet tarayıcısı Edge için yeni bir özelliği daha kullanıcılarına sunmaya hazırlıyor. Microsoft’un Edge’in kullanıcı tarifli sonları aşmasını önlemek için yerleşik bir bellek sınırlayıcıyı test etmesi, tarayıcının çok fazla RAM tüketmesinden şad olmayanları memnun edecektir.

Yeni RAM denetimleri X’teki @Leopeva64 tarafından Edge Canary üzerinde fark edildi. Microsoft, müşterilerin oyun oynarken (tarayıcı bunu otomatik olarak algılayabiliyor) yahut her vakit bellek kullanımını sınırlamasına müsaade vermeyi planlıyor. Özel bir seçenek, Edge’in ne kadar bellek kullanımını aşmaması gerektiğini belirtmenize imkan tanıyor. Ayrıyeten “Tarayıcı temelleri” açılır penceresinden RAM tüketimini ve hudutlarını da denetim etmek mümkün olacak.

Kararlı sürüm kullanıcıları için de yakında sunulmasını beklediğimiz bellek sınırlayıcı, donanımlarının ne kadar güçlü olduğuna bakılmaksızın tüm Microsoft Edge kullanıcıları için yararlı bir eklenti olacaktır. RAM kullanımını kısıtlamak, ağır kaynak isteyen vazifelerle uğraşırken, oyun oynarken yahut sadece çağdaş Android akıllı telefonlardan daha az belleğe sahip giriş düzeyi bir aygıt kullanırken, kaynakların daha kıymetli uygulamalara yine tahsis edilmesine yardımcı olacaktır.

Elbette Microsoft Edge’in kullandığı bellek ölçüsünü sınırlamak tarayıcının performansı üzerinde olumsuz bir tesire sahip olabilir ve bu bahiste dikkatli olmanız gerekebilir.

Edge Insider programından en son Canary sürümüne güncelleyerek Microsoft Edge için yeni bellek denetimlerini deneyebilirsiniz. Fakat bunun denetimli bir özellik sunumu olduğunu, şimdilik sadece birtakım test kullanıcılarının erişebildiğini unutmamakta yarar var.

Comments are closed.