google-haritalara-cok-ise-yarayacak-yeni-ozellikler-geliyor-IsfuSvxi.jpg

Google Haritalar’a çok işe yarayacak yeni özellikler geliyor

Google, Google Haritalar’ı kullanarak seyahat planları yaparken içerik tekliflerini uygunlaştırmak için kimi yeni özellikler duyurdu. Yeni bir kent aradığınızda, Artık Haritalar topluluğu tarafından belirlenmiş yerler ve seyahat siteleri tarafından oluşturulan gidilecek yerler için önerilen listeleri göreceksiniz.

Buna ek olarak, Google Haritalar, halkın bölgeye olan ilgisine nazaran Trending, Top ve Hidden Gem başlıklı restoran listeleri oluşturacak. Google bu yenilikleri kendi kelamlarıyla şöyle açıkladı:

  • Trend listesi, Haritalar’da son vakitlerde popülerliği artan yerlerle haftalık olarak güncellenecek. En yeni tanınan noktaları keşfetmenize yardımcı olmak için bu ülkü bir özellik.
  • En Güzeller listesi, Haritalar topluluğunun daima olarak sevdiği yerleri gösterecek. Bir bölgenin denenmiş ve gerçek, uzun müddettir devam eden favorilerini bulmak için burayı denetim edin.
  • Gems listesi, bir mahallenin en âlâ saklanan sırrı olabilecek yerler içindir. Şimdi keşfedilmemiş ancak çok yeterli restoranları bu sekme altında bulabilirsiniz.

Bu haftadan itibaren, bu listeler ABD ve Kanada’da 40’tan fazla kentte gösterilecek. Google, önümüzdeki aylarda Haritalar topluluğundan gelen en güzel listeleri öne çıkarmaya başlayacak. Topluluk kaynaklı içerikten bahsetmişken, Google geçtiğimiz günlerde 2023 yılında Arama ve Haritalar’da yapılan 170 milyondan fazla geçersiz yorumu temizlediğini açıkladı.

Arama devi ayrıyeten, Haritalar’a biraz daha yapay zeka gücü katıyor ve bir yeri aradığınızda değerli şeyleri bir bakışta göstermek için yapay zeka kullanacağını söylüyor. Artık Google’ın yapay zekasının Haritalar topluluğundan gelen değerli bilgileri tanımlamasıyla bir bakışta bir yer ve öne çıkan özellikleri hakkında güzel bir fikir edinebilirsiniz. Haritalar’da bir yeri açtığınızda, bir restoranın ünlü taco’ları yahut bir barın rahat ortamı üzere insanların o yer hakkında sevdiği şeyleri özetleyen fotoğraflar ve yorumlar göreceksiniz.

Google, gidilecek yeni yerler keşfetmek için metin komutları girmenize imkan tanıyan üretken bir yapay zeka özelliğini halihazırda deniyor. Şirket geçen ay bu özelliğin hudutlu sayıda test kullanıcısına sunulduğunu duyurmuştu.

Comments are closed.