chrome-microsoft-sayesinde-kiymetli-bir-yenilige-kavusuyor-ytVA4bUJ.jpg

Chrome, Microsoft sayesinde kıymetli bir yeniliğe kavuşuyor

Microsoft, yaklaşık olarak üç yıl evvel tarayıcısı Edge’in gelişmiş gama ve kontrastla daha düzgün yazı tipleri göstermesini sağlamak için metin oluşturma konusunda iyileştirmeler yaptığını duyurmuştu. Bu muvaffakiyetin bir kısmı, tarayıcının Windows genelinde “ClearType Text Tuner” ayarlarını izlemesi sayesinde elde edildi. Ve artık Microsoft, Google’ın da benzeri bir sistemi Chrome’da uygulamasına yardımcı oluyor.

Chrome Platform Durumu’nda paylaşılan bir sayfaya nazaran, metin oluşturma için kullanıcı ayarlamalarının yapılmaması “uzun müddettir devam eden bir kullanıcı şikayeti” olarak öne çıkıyordu ve bu husustaki kimi gönderiler 2015’e kadar uzanıyor.

Sorun, Chromium’un her platform için sabit kodlanmış kontrast ve gama bedelleriyle Skia metin oluşturmayı kullanmasından dolayı ayarlamaları ve özelleştirmeleri imkansız hale getirmesi. Bu sistemin sonucu olarak, Chrome ve öbür Chromium tabanlı tarayıcılardaki metinler, bilhassa oluşturulan her glifte çok sayıda kenar yumuşatma pikseli kullanan CJK karakterlerinde (Çince, Japonca ve Kore dilleri) çok daha ince ve daha hafif görünüyor.

Microsoft, kendisi DirectWrite çerçevesini kullanırken Chromium’un yazıların yalnızca bir kısmında bu çerçeveyi kullandığını ve bu sayede çok sayıda platformda tıpkı kodun kullanılabildiğini söylüyor ve bu yüzden Windows’un geri kalanına nazaran farklılıklar oluştuğunu belirtiyor.

Bu yüzden Microsoft, Skia’nın ClearType Metin Ayarlayıcı ayarlarını “seçme” ve uygulama yeteneğine sahip olmasını sağlayarak Chrome’a bu hususta yardımcı olmak istiyor. Chromium Platform Durumu sayfasında, özelliğin Chromium 124 sürümünde mevcut olacağı belirtiliyor.

Microsoft, metin oluşturma iyileştirmelerini sürüm 92’de varsayılan olarak açık hale getirmeyi planlıyordu, fakat şu anda, kısa bir mühlet evvel yayımlanan sürüm 123’te bu seçenek hala varsayılan olarak “Devre Dışı” durumunda. Geliştirilmiş metin kontrastını denemek isteyen Edge kullanıcıları, edge://flags sayfasına giderek ve “Enhance text contrast” (Metin kontrastını geliştir) seçeneğini açarak farkı inceleyebilir.

Comments are closed.