abd-hukumeti-kimi-youtube-goruntulerini-kimlerin-izledigini-bilmek-istiyor-HN2COQed.jpg

ABD hükümeti, kimi YouTube görüntülerini kimlerin izlediğini bilmek istiyor

ABD, Google’dan medyaya sızan kimi dokümanların içeriği ile çalkalanıyor. Buna nazaran, ABD savcılığı, Google’dan 1-8 Ocak 2023 tarihleri ortasında belli YouTube görüntülerini izleyen hesapların isimlerini, adreslerini, telefon numaralarını ve kullanıcı etkinliklerini istedi.

Bir hesapta oturum açmamışken bu görüntüleri izleyen şahıslar de inançta değildi, zira hükümet IP adreslerini de istedi. Müfettişlerin Google’dan bu bilgileri, internette “elonmuskwhm” ismini kullanan birine yönelik bir soruşturmanın kesimi olarak vermesini istedikleri bildirildi.

Yetkililerin şirkete “Bu kayıtların, failler hakkında kimlik bilgileri sağlamak da dahil olmak üzere, devam etmekte olan bir ceza soruşturmasıyla ilgili ve değerli olacağına inanmak için nedenler var” dediği bildirildi.

Üstelik, mahkeme de bu “arama emrini” onayladı lakin Google’dan bunu zımnî tutmasını istedi. Google’ın yetkililerin istediği bilgileri teslim edip etmediği muhakkak değil. Fakat ortada bir mahkeme buyruğu varsa, eli mahkum bu bilgileri vermek zorunda olduğunu herkes biliyor.

Bir öbür olayda, yetkililer şirketten sekiz YouTube canlı yayınını “görüntüleyen ve/veya etkileşimde bulunan” hesapların bir listesini istedi. Polisler, bir çöp tenekesinin içine patlayıcı yerleştirildiği ihbarı üzerine bir bölgede arama yaparken bir yayın aracılığıyla izlendiklerini öğrendikten sonra bu bilgileri talep etti. Bu canlı yayınlardan biri 130.000’den fazla abonesi olan bir kanal tarafından yayınlanmıştı.

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada şirketin kullanıcılarının kapalılığını korumak için “titiz bir süreç” izlediğini söyledi. Fakat eleştirmenler ve mahremiyet savunucuları, devlet kurumlarının haddini aştığı ve güçlerini yalnızca makul YouTube görüntülerini izleyen ve hiçbir formda yasadışı bir şey yapmayan şahıslar hakkında hassas bilgiler elde etmek için kullandıkları konusunda hala kaygılılar.

Comments are closed.