facebook-coktan-unutulan-ozelligi-geri-getiriyor-durtmek-6jxmNPMp.jpg

Facebook, çoktan unutulan özelliği geri getiriyor: “Dürtmek”

Pokelemek” sözü yahut “Poke” kavramı 15-20 yaşındaki bireylere bugün pek bir mana söz etmiyor olabilir lakin toplumsal medya teriminin icat edildiği 20 yıl evvel, Facebook’un birinci günlerinde Zuckerberg’ün bütün dünyayı cezbeden fikirlerinden biri, insanların Facebook üzerinden birbirlerini “dürtmesiydi.”

Bir arkadaşınıza, hatta yabancı birine bir “dürtü” (poke) göndererek onun dikkatini çekip etkileşim kurmanız üzerine kurulu bu konsept birinci birkaç sene çok sevildiyse de, dürtülmekten hoşlanmayanların da şikayetleriyle olsa gerek Facebook bu eğlenceyi evvel sonlandırdı, sonra kolay bulunmayacak halde Facebook’un derinliklerine gömdü ve fiilen ortadan kaldırdı. Aslında onu hiç yok etmedi lakin kullanılmaması için elinden geleni yaptı.

Ancak artık yeni ismiyle Meta, poke’leri geri getirmeye hazırlanıyor. Muhtemelen Meta’nın büsbütün ileri yaştaki kullanıcıların eline geçmesinin sonucu olarak, gençleri nasıl geri kazanırız sorusuna cevaben buldukları tahlil bu olabilir.

Meta bu yılın başlarında dürtmeleri daha görünür kılmak ve insanların bu özelliği hakikaten kullanmasını sağlamak için tasarım değişiklikleri yaptı. Kullanıcı arayüzü değişikliklerinden biri, mevcut arkadaşları ararken Poke düğmesinin görüntülenmesiydi.

Facebook, geçtiğimiz ay toplumsal ağda dürtme süreçlerinde 13 kat artış olduğunu söylüyor. Bakalım, Facebook’un birinci çağlarını yaşayamamış 25 yaş altındaki jenerasyon, bu Poke işini beğenip TikTok’u bırakmaya ikna olacak mı? Zira biliyorsunuz gençler her dakikayı bir Hollywood melodramında başroldeymiş üzere dans edip alkış alarak yaşamayı çok sevdi ve Meta’nın dans ederek hayal dünyalarında yaşayan gençleri TikTok’tan kopartabilmesi için sağı solu Poke’letmekten daha fazlasına gereksinimi varmış üzere duruyor.

Comments are closed.