yeni-bir-arastirmaya-nazaran-androidden-iphonea-gecis-yapanlarin-sayisi-dusmeye-basladi-HkrT8HCQ.jpg

Yeni bir araştırmaya nazaran Android’den iPhone’a geçiş yapanların sayısı düşmeye başladı

Görünüşe nazaran Android telefon kullanıcılarının iPhone ve Apple’ın iOS ekosistemine geçişi yavaşlıyor. Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) tarafından ABD’li tüketicilerin son beş yıllık bilgilerine dayanılarak hazırlanan bir rapora nazaran, eski Android kullanıcısı olan ve iPhone satın alanların oranı 2022’de yüzde 15 iken, geçen yıl yüzde 13’e düştü. Fakat bu oran yeniden de yüzde 11 olan 2020 ve 2021 yıllarına oranla daha yüksek.

Kullanıcıların Android’den Apple’a ya da tam zıddı biçimde geçiş yapması alışılmadık bir durum değil, lakin tıpkı araştırmaya nazaran akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlası birinci olarak hangi ekosistemle tanışmışlarsa o ekosisteme bağlı kalma eğiliminde. 5 yıl içerisinde iPhone’a geçiş yapan Android kullanıcılarında en büyük artış 2022 yılında görülüyor.

Bu datalar Android telefonlardan iPhone’lara geçiş yapanların ham sayısını göstermiyor, fakat yüzde 2’lik düşüş Google tabanlı işletim sisteminin ve Samsung, OnePlus ve başka Android üreticilerinin hayranları için sevindirici. Bununla birlikte, 2019’dan 2020’ye yüzde 2’lik bir düşüşün çabucak akabinde 2021’den 2022’ye iPhone’a geçenlerin sayısındaki yüzde 4’lük keskin artışın akabinde, bu durum gelecek için pek bir şey söz etmiyor. Cep telefonları son 24 yılda çok değişti ve yapay zekanın ortaya çıkışıyla birlikte büyük ölçüde değişmeye devam edecek.

Android’in yüzleşmesi gereken daha büyük sorun, genç jenerasyonlar için Android’in havalı olmadığı gerçeği. ABD’deki her 10 gençten yaklaşık 9’u iPhone kullanıyor. Hasebiyle bu gençler yetişkin olduklarında, kendilerini alıştırdıkları akıllı telefon ekosistemlerini değiştirmek için kendilerine pek fazla neden bulamayacak. Global ölçekte, Android hala baskın durumda, lakin ABD’nin dünya iktisadında yüksek harcama yapan kıymetli bir oyuncu olduğu düşünüldüğünde, bu iç karartıcı bir sayı.

Comments are closed.