whatsapp-ile-threads-cinde-yasaklandi-apple-uygulamalari-app-storedan-kaldirdi-IERxy28w.jpg

WhatsApp ile Threads Çin’de Yasaklandı: Apple, Uygulamaları App Store’dan Kaldırdı

ABD merkezli teknoloji devi Apple’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Apple, Çin hükûmetinin bir karar aldığını ve bu karar kapsamında Meta’ya ilişkin WhatsApp ile Threads uygulamalarını “yasakladığını” bildirdi. Hâl bu türlü olunca Apple, uygulamaları App Store’un Çin versiyonundan kaldırmak zorunda kaldı.

Apple, bahisle ilgili olarak Çinli yetkililerle bağlantıya geçtiklerini söz etti. Edinilen bilgilere nazaran Çinli yetkililer, kelam konusu iki uygulamanın ulusal güvenlik nedeniyle yasaklandığını tabir etmişler. Lakin bunun yalnızca buz dağının görünen tarafı olduğunu söylemek mümkün. Buradaki temel sıkıntı, ABD hükûmetinin de TikTok’u köşeye sıkıştırmış olması. ABD ile Çin ortasındaki teknoloji savaşları, tam gaz devam ediyor.

Çin, geçmişte de Facebook ve Instagram’ı yasaklamıştı

Çin’in Meta ile ilgili hamlesi birinci kere yaşanan bir durum değil. Hükûmet, geçmişte de Facebook ile Instagram’ın yasaklanmasına karar vermiş bunu da ulusal güvenlik gerekçesiyle yapmıştı. Bir Apple sözcüsü, hususla ilgili açıklamasında “Aynı fikirde olmasak bile, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki kanunlara uymak zorundayız.” sözünü kullandı.

Aslına bakacak olursak Çin hükûmetinin aldığı karar, Meta için çok da değerli değil. Zira WhatsApp, Çin’de yaygın olarak kullanılan bir uygulama değil. Çinliler daha çok Çin’e özel olan WeChat’i kullanmayı tercih ediyorlar. WhatsApp ise onlar için yalnızca bir alternatif uygulama.

Comments are closed.