uzun-e-postalardan-sikilanlari-soyle-alalim-gmail-yapay-zek-ile-uzun-e-postalari-ozetleyecek-mc6fGBHz.jpg

Uzun E-Postalardan Sıkılanları Şöyle Alalım: Gmail, Yapay Zekâ ile Uzun E-Postaları ‘Özetleyecek’

E-posta dendiğinde akla gelen birinci uygulamalardan olan Gmail, özünde bu kadar kolay bir fonksiyona sahip olmasına karşın daima Google’ın elinden geçerek yeni özelliklere kavuşuyor. Genel olarak e-posta tecrübesini ve gelen kutusu idaresini daha verimli kılmayı hedefleyen bu özelliklere artık yapay zekâ da dahil olmaya başlamış durumda.

Google, yapay zekâ tarafında tıpkı Microsoft üzere bir yol izliyor ve elindeki yapay zekâ modelini kendi hizmetlerine uyarlıyor. Microsoft, bunu Copilot vasıtasıyla yaparken Google, kendi yapay zekâ modeli Gemini ile başka hizmetlerini güçlendiriyor. Artık de sıra, bu hizmetlerden Gmail’e gelmiş durumda.

Gemini AI sayesinde Gmail’deki e-postalar özetlenecek.

Gmail uygulamasının v2024.03.31.621006929 sürümünde rastlanılan bu özellik, e-postaların mevzu kısmının çabucak altında görünecek olan “Bu e-postayı özetle“ butonuyla çalışacak. Gemini yapay zekâ modelinden faydalanan özellik sayesinde kullanıcı, butona basar basmaz kelam konusu e-postanın kısa bir özetini görecek.

Ayrıca üst taraftaki butonların ortasına eklenecek bir Gemini butonuna basarak hangi kısmın kıymetli olduğu üzere sorular da sorulabilecek. Özellik, hem mobilde hem de masaüstünde olacak.

Fakat kullanıcıların kapalılığı üzerine birtakım soru işaretleri var. Dataların işlenmesi ve depolanması konusunda Google’ın hayli şeffaf olması gerekecek. Öte yandan özelliğin kullanım alışkanlığına nazaran kişiselleştirilebilir bir tarafının olup olmayacağı da merak konusu. Bilhassa de daima e-posta okumakta olan bireylerin iş akışını hızlandıracak bu özelliğin, daha kısa ve net e-posta gönderilerini daha yaygın hâle de getirmesi de mümkün. Ama işin o kısmını vakitle göreceğiz. Özellik hakkında sizin niyetleriniz neler?

Comments are closed.