twitch-yayincilarin-banlanmasina-sebep-olan-icerikleri-izlemeyi-artik-mumkun-kilacak-n4ijGdl5.jpg

Twitch, Yayıncıların “Banlanmasına” Sebep Olan İçerikleri İzlemeyi Artık Mümkün Kılacak

Son vakitlerde rakibi Kick tarafından fazlaca baskılanan yayın platformu Twitch, bilhassa de Türkiye üzere ülkelerde dezavantajlı duruma düştü. Çünkü platformu ülkemizde ayakta tutan yayıncıların büyük çoğunluğu, çok daha düzgün imkânlar sunan Kick’e geçmiş durumda. Hatta izleyiciler, daha bu yayıncılar yayın açmadan abone oldu bile.

Bu mevzuya yönelik pek bir yorum yapmasa da Twitch, farklı hususlarla gündeme gelmeye devam ediyor. Platformun kanayan yarası olan müstehcenlik bunlardan biriydi. Çok sayıda kullanıcı da müstehcenlik sebebiyle platformdan banlanıyor. Lakin işin garibi, diğerlerinin banlanmasına sebep olan içerikleri izlemek de ban sebebiydi. 

Artık bu durum değişiyor.

Twitch, yayıncıların öbür yayıncıların banlanmasına sebep olan içerikleri yahut direkt olarak banlanmış yayıncıların içeriklerini izlemeye müsaade vermiyordu. 4 Nisan’da paylaşılan değişiklikle birlikte bu durumda değişmiş oldu. Artık yayıncılar, fikir belirtme çerçevesinde reaksiyon vermek için kelam konusu içerikleri yayınlarında izleyebilecekler. Lakin banlanan kullanıcılar, hiçbir biçimde o yayınlarda konuk olarak bulunmayacak.

X üzerinden yaptığı paylaşımda Twitch, bu atağın yanlışsız dengeyi sağlayacağını söylüyor. Bu atakla birlikte kullanıcılar, Dr Disrespect üzere banlanmış yayıncıların içeriklerini görebilecek.

Fakat burada da hiç kısıtlama yok değil. Twitch’in içerik siyasetini ihlal eden ekstrem içeriklerin izlenmesi tekrar de ban’lanmayla sonuçlanacaktır. Değişiklik, X paylaşımıyla birlikte yürürlüğe girdi. Bunun nasıl tesirler getireceğini de önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Comments are closed.