hem-oyuncular-hem-de-calisanlar-icin-microsoft-edge-ram-kullanimi-sinirlama-ozelligine-kavusuyor-nfD4HvdS.jpg

Hem Oyuncular Hem de Çalışanlar İçin: Microsoft Edge, RAM Kullanımı Sınırlama Özelliğine Kavuşuyor

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un, şu orta elindeki her aygıta ve yazılıma yapay zekâ entegre ettiğini görüyoruz. Bunu bir nevi önüne bakmadan gerçekleştiren şirket, öte yandan elindeki servislere kolay geliştirmeler yaptığını da görüyoruz. Bu bağlamda Edge ve Bing üzerinde birtakım yeniliklerin denendiğini görüyoruz.

Microsoft Edge özelinde; görsel kalitesi yükseltme aracı, kripto para cüzdanı, ortak çalışma alanı Workspaces üzere yenilikleri görmüştük. Şimdiyse hem oyun oynayan kullanıcıların hem de düşük sistem özelliklerine sahip olanların güzeline gidecek. Çünkü Microsoft Edge’e, RAM kullanımını denetim edebileceğiniz bir kaydırma aracı ekleniyor.

İster oyun oynarken isterseniz de her vakit açık tutabilirsiniz.

Özellik, Canary sürümünden çıkınca Microsoft Edge’in Ayarlar sekmesine gidip Sistem ve Performans kısmına girdiğinizde kaynak denetimi kısmını göreceksiniz. Bunu etkin hâle getirdiğinizde ise isterseniz oyun oynarken isterseniz de daima olarak açık olacak biçimde bırakabilirsiniz.

Bu iki seçeneğin altında yer alan slider üzerinden Microsoft Edge’in ne kadar RAM kullanacağını kısıtlayabilirsiniz. Üstteki örnekte kullanılan bilgisayarın 16GB RAM’i olduğundan azamî 16GB ayrılıyor. Yani azamî RAM ölçünüze nazaran sondaki paha değişecektir. Örneğin Edge’in RAM kullanımını 1GB ile sınırlayarak oyununuzun ihtiyacına yahut sisteminizin muhtaçlığına nazaran RAM’den tasarruf edebilirsiniz.

Özelliği faal hâle getirdikten sonra tarayıcının sağ üst kısmında yer alan Tarayıcı Temel Bileşenleri’ne tıklayarak RAM kullanımı üzerinde oynamanız mümkün olacak. Yani her seferinde Ayarlar’a gitmenize gerek yok. Özellik, daha evvel de dediğimiz üzere Canary sürümünde yer alıyor. Farklı tarayıcılarda yer alan bu özelliğine Edge’e de eklenmesi, elbet çok sayıda kullanıcıyı sevindirecektir.

Comments are closed.