turkiyenin-birinci-yerli-endustriyel-5g-tasinabilir-sebekesi-barcelonada-dunyaya-tanitilacak-bFZpqip2.jpg

Türkiye’nin birinci yerli endüstriyel 5G taşınabilir şebekesi Barcelona’da dünyaya tanıtılacak

5G’ye geçiş sürecinde yerli eser ve tahlil geliştirme çalışmalarına odaklanan Türk Telekom; yerli altyapı yazılım şirketi i2i Systems ve Ankara’nın sanayi bölgesi OSTİM ile kıymetli bir iş birliğine imza attı. Türk Telekom’un desteklediği Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nin yürütücüsü Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) şirketlerinden i2i Systems’in 5G çekirdek şebeke sistemleri ve yerli teknoloji şirketleri NaraXR ile IQVizyon’un uygulamalarıyla desteklenen endüstriyel 5G şebeke tahlili, OSTİM Teknopark’ta bulunan PROTA Teknoloji Üretim Atölyesi’nde sergilendi.

PROTA’da tecrübeye hazır hale gelen 5G endüstriyel taşınabilir şebeke tahlili, yapay zekâ dayanaklı IoT ve AR/VR denetimli drone teknolojileri kullanılarak KOBİ’lerin üretim süreçlerinin gerçek vakitli izlenmesi ve tahlili ile üretim sınırlarının performans takibini destekleyecek. Türk Telekom, bu proje ile OSTİM ekosistemindeki 6 bin 500 firmaya üretimde verimliliği, esnekliği ve kaliteyi artırmayı hedefleyen yeni kuşak Sanayi 4.0 uygulamalarını deneyimleterek endüstride dijitalleşme sürecine yeni bir vizyon kazandırmayı amaçlıyor. Türk Telekom, i2i Systems ve OSTİM iş birliğiyle hayata geçirilen yerli ve ulusal 5G endüstriyel taşınabilir şebeke projesi, 26-29 Şubat tarihlerinde Barcelona’da gerçekleştirilecek GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde dünyaya tanıtılacak.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, bahisle ilgili “Türk Telekom olarak, ülke iktisadına katma bedel yaratacak ve ulusal kalkınmayı hızlandıracak yerli eser ve projeler geliştirme konusunda çalışmalarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz. Herkes için yüksek süratte internet mottosuyla Türkiye’yi fiberle donatıyoruz. 5G’ye geçişte yerli ve ulusal ögelerin ana aktör olarak rol alması için iş birliği ve projelerimizle ekosistemi destekliyoruz. İşletmelerin ve KOBİ’lerin global rekabette öne çıkmaları için onların dijitalleşme süreçlerine liderlik ediyoruz. Bu gayeyle birinci sefer tahlil ortaklarımızdan i2i Systems tarafından geliştirilen yerli 5G taşınabilir şebeke ve yerli teknoloji şirketleri olan Nara XR ve IQVizyon’un geliştirdiği Sanayi 4.0 uygulama platformlarını kullanarak kapsamlı bir Endüstriyel Taşınabilir Şebeke konseyimi gerçekleştirmiş olduk. Bu sayede hem şebeke hem de uygulama katmanında yerli teknoloji teşebbüsleriyle güçlü iş birlikleri sağlayarak onları global arenaya taşıyoruz. Ülkemizin önde gelen sanayi bölgelerinden ve dijitalleşme alanında kıymetli çalışmaları olan OSTİM ile Endüstriyel 5G projesi kapsamında gerçekleşen bu iş birliğinin ülkemizin yerli teknolojiler ile dijitalleşmesi için değerli bir adım olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Comments are closed.