twitter-x-begenilen-whatsapp-ozelligini-herkese-aciyor-TjLtJU9j.jpg

Twitter (X), beğenilen WhatsApp özelliğini herkese açıyor!

Süper uygulama (Super App) olma yolunda ilerleyen Twitter (X), yalnızca premium üyelik satın alan kullanıcılarına sunduğu birtakım özellikleri herkese açacak. Açıklanan bilgilere nazaran Twitter (X), sesli ve imajlı arama özelliğini standart kullanıcılara da sunacak.

Twitter (X), sesli ve imajlı arama özelliğini herkese açıyor

X Premium (eski ismiyle Twitter Blue), gönderileri düzenleme, daha uzun görüntüler yükleme ve metin biçimlendirme üzere kullanıcılara daha fazla özellik sunan fiyatlı bir abonelik sistemi olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte premium üyelik satın alan kullanıcılar, gönderileriyle daha fazla erişime sahip oluyor ve daha az reklam görüyor.

X, geçtiğimiz yıl tıpkı FaceTime ve WhatsApp üzere uygulamalar üzere kullanıcıların sesli ve manzaralı arama yapmasına ve almasına imkan tanıyan yeni bir özelliği tanıttı. Bir müddettir yalnızca premium abonelerle hudutlu olan bu özellik, daha fazla kullanıcının kullanımına sunuluyor.

X mühendisi Enrique Barragan tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, X Premium’a abone olmayanlara yavaş yavaş sesli ve imajlı görüşme özelliğini sunmaya başladı. Bu özellik direkt ileti kutusunda yer alıyor ve WhatsApp ve Instagram üzere aramaları destekleyen başka uygulamalarla benzeri biçimde çalışıyor.

Bu özellik, birtakım kullanıcıların tanımadıkları bireylerden davet alma fikrinden pek şad görünmemesi nedeniyle duyurulduğunda tartışmaya neden oldu. Neyse ki kullanıcılar kendilerini kimin arayabileceğini denetim edebiliyor, hatta arama özelliğini kapatabiliyor.

Uygulama üzerinden sesli ve imajlı arama ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • X uygulamasını açın
  • Üstte yer alan profil fotoğrafınıza tıklayın
  • Ayarlar ve zımnilik sekmesine tıklayın
  • Gizlilik ve güvenlik menüsünü seçin
  • Doğrudan iletiler seçeneğine girin
  • Sesli ve imajlı arama tercihlerinizi değiştirebilirsiniz

Adres defterinizdeki şahıslardan, takip ettiğiniz hesaplardan yahut sırf doğrulanmış kullanıcılardan davet almayı seçebilirsiniz. X’teki aramaları büsbütün kapatmak istiyorsanız, “Sesli ve manzaralı aramayı etkinleştir” seçeneğini kapatmanız kafidir. Bunu yaptığınızda kimsenin sizi X uygulaması üzerinden arayamayacağını belirtelim.

Comments are closed.