turkiye-oyun-bolumu-raporu-2023-yayimlandi-HHBw639Y.jpg

Türkiye Oyun Bölümü Raporu 2023 Yayımlandı!

 
Türkiye Oyun Kesimi Raporu ile özdeşleşen Gaming In Turkey | MENA | EU, 2023 yılının özeti niteliğindeki yeni raporunu yayımladı. Kesim paydaşları, profesyonelleri, kesime giriş yapmak isteyen markalar ve yatırımcılar için rehber niteliği taşıyan raporda oyuna ve oyunculara dair ayrıntılı bilgiler yer alıyor.
 

Ülkemizde oyun kesimi, teknoloji ve espor kesimlerinin detaylı datalar ile ele alındığı Türkiye Oyun Dalı Raporu 2023, turkiyeoyunsektoruraporu.com sitesinde yayımlandı. Burger King, GAMEON (Türk Telekom), GeForce NOW Powered by Game+, HOST (Hub of Streaming), Lockpick, Popeyes, Portuma, Twitch TV, WePlay Ventures ve XSolla üzere dal önderlerinin sponsorluğunda yayımlanan raporda, Türk oyuncularının ve oyun dalının derinlemesine tahlili yer alıyor.

Raporda, lokal oyun firmaları, taşınabilir, konsol ve PC platformlarında tercih edilen oyun çeşitleri, Türk oyuncularının satın alma, tüketim ve genel alışkanlıkları, evvelki yıllara nazaran Türkiye oyun dalı bilgilerinin ayrıntılı karşılaştırmaları, espor ekosistemi ve daldaki yatırımlar üzere başlıklar ele alınıyor. Ayrıyeten, Türkiye’nin dal profesyonelleri ve oyun medyasının kıymetli temsilcileri de raporu yorumlarıyla zenginleştiriyor.

2022’den Bu Yana Türkiye Oyun Kesiminde Neler Değişti?
 

Türkiye Oyun Kesimi 2023’te yer alan datalara nazaran; 2023 yılı itibariyle Türkiye’de 74M+ üzerinde internet kullanıcısı bulunuyor. 2022 yılında %85 olan internet kullanıcılarının toplam nüfusa oranı, 2023’te %87,1’e yükseldi. Ülkemizdeki toplumsal medya kullanıcı sayısı 70M+ bandında olurken, bu mecralarda geçirilen ortalama müddet ise geçtiğimiz yıldan 3 dakika azalarak 2 saat 44 dakika olarak kaydedildi.

Faal oyuncu sayısının 2023’te 47M+/- bandına yükseldiği görülürken, bu oyuncuların %45’ini bayanlar, %55’ini ise erkekler oluşturuyor. 2023 yılında ülkemizde PC tipinde en çok tercih edilen oyun çeşidi Shooter/FPS olurken, taşınabilir aygıtlarda ise casual yahut gündelik oyunlar tercih edildi.

Kesim Profesyonelleri Yorumları ile Türkiye Oyun Bölümü Raporu 2022’de

Gaming In Turkey | MENA | EU Oyun ve Espor Ajansı tarafından yayınlanan raporda, kesimin değerli isimlerinin yorumları ve görüşleri de bulunuyor. TESFED ve Federasyon Lideri Alper Afşin Özdemir, TAB Besin Marka İş Birlikleri ve Proje Geliştirme Müdürü Fatih Melih Kuzgunkaya, Türk Telekom Sabit Hizmetler Pazarlama Yöneticisi Nilay Altan, Görüntü Oyun Dizayncısı Senem Aksakal, Gamfed Türkiye Temsilcisi Ercan Altuğ, Teknoloji Oyunlaştırma ve Eğitim Derneği İdare Konseyi Lider Yardımcısı Afra Çalık, Portuma kurucusu Ozan Emrah Ünal, WePlay Ventures CEO’su Burak Yılmaz, StartGate CEO’su Mustafa Cihat Durmuş, XSolla Türkiye Ülke Müdürü İlayda Bayarı, Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul, Bahçeşehir Üniversitesi Game Lab Yöneticisi İtimat Çatak, ve canlı yayın ve turnuva tertip hizmetleri sunan EMBED’in kurucuları Ali Baki Duman ve Tugay Sakaoğlu üzere isimlerin yanı sıra daha birçok uzmanın yorumu da Türkiye Oyun Kesimi Raporu 2023’te yer alıyor.

Ayrıyeten Türkiye Oyun Bölümü Raporu 2023, bu yıl gerisinde güçlü bir medya dayanağı de taşıyor. Türkiye’nin oyun, teknoloji ve espor haberleri ile dalda isminden kelam ettiren medya mensuplarından 5mid, A’dan Z’ye Espor, Atarita, Başlat Tuşu, Kısım Sonu Canavarı, BPT Oyun, Disket Kutusu, Donanım Haber, Espor Gazetesi, Espor Times, Flank Esports, Fragtist, FRPNet, Gamer Papers, Gamerbase, Gamizm, Hubogi, İndir.com, Ludenoid, Marketing Türkiye, Mavikol, Misternoob, Mobidictum, OSE, Oyun Dijital, Oyun Günlüğü, PC Hocası, Playerbros, Save Butonu, ShiftDelete, Tamindir.com, Technologic, Technopat, Teknodiot, Türk MMO, Turuncu Levye, Upcorn ve Webtekno raporun medya sponsorları olarak yer aldı.

2023 yılında Türkiye’de oyun dalına taraf veren olayların ele alındığı raporda, dünyadaki genel oyuncu bilgileri ve oyun dalına ışık tutan bilgiler yer alıyor. Türkiye’deki oyun dalı ve oyuncuları derinlemesine inceleyen Türkiye Oyun Bölümü Raporu 2023’ü dijital olarak yayınlandığı turkiyeoyunsektoruraporu.com adresinden inceleyebilir ve indirebilirsiniz.
 
Basın Bülteni 

Comments are closed.