toplumsal-medya-tekrar-matematikte-sinifta-kaldi-birebir-surecin-telefon-ve-hesap-makinesinde-neden-farkli-SihfGM1D.jpg

Toplumsal Medya Tekrar Matematikte Sınıfta Kaldı: Birebir Sürecin Telefon ve Hesap Makinesinde Neden Farklı Sonuçlar Verdiğini Açıkladık!

Gün geçmiyor ki toplumsal medya kullanıcıları, altında çok kolay bir mantığın yattığı bir mevzuyu, süper enteresanmış üzere gündeme getirmesin. Bu kere sizlere, birkaç gündür gündemde olan bir görüntüden bahsedeceğiz.

Bir toplumsal medya kullanıcısı, bundan birkaç gün evvel yayımladığı görüntüde, bir akıllı telefonun hesap makinesi uygulaması ile olağan hesap makinesinin aynı süreçlerde farklı sonuç verdiğini gösterdi. Bu görüntüyü gören pek çok toplumsal medya kullanıcısı, aradaki farkı bir türlü anlayamadı. Gelin evvel o görüntüye, sonra da oluşan bu farka yakından bakalım.

İşte toplumsal medyada gündem olan o görüntü:

Yukarıdaki görüntüde da görebileceğiniz üzere her iki hesap makinesinde de 50+50×2 süreci yapılıyor. Akıllı telefonun hesap makinesine nazaran bu sürecin sonucu 150. Hesap makinesi ise birebir süreç için 200 sonucunu gösteriyor. Pekala farkın nedeni tam olarak ne?

Aradaki farkın nedeni süreç önceliği ve orta toplam

Yukarıdaki görüntüde yapılan hesaplamanın farklı sonuçlar vermesinin en önemli nedeni, işlem önceliği. Matematiksel hesap yaparken yan yana kaç süreç yazarsanız yazın, hesaplama sırasında öncelik konusunu göz önünde bulundurmak zorundasınız. 

Matematiksel süreçlerde işlem önceliği şu formdadır:

  1. Üs alma süreçleri.
  2. Parantez içindeki süreçler.
  3. Çarpma ve bölme işlemleri
  4. Toplama ve çıkarma işlemleri

Tüm bunlara ek olarak; şayet bir hesaplamada tıpkı önceliğe sahip birden çok süreç bulunuyorsa öncelikli olarak sol tarafta bulunan işlem yapılır. İşte üstteki toplumsal medya kullanıcısının atladığı konulardan biri bu.

Hesap makinesi, orta toplam alarak süreç yapıyor

Videoyu dikkatli izlerseniz, hesap makinesi ile yapılan hesaplama sırasında süreç önceliği göz önünde bulundurulmuyor.Makine, süreçleri birbirlerinden bağımsız olarak alıyor. Hâl bu türlü olunca evvel 50+50 sürecinin sonucu olarak 100 alınıyor. Daha sonra da bu orta toplam 2’yle çarpılıp, 200 yanıtına ulaşılıyor. Lakin bu sonuç hatalı.

Akıllı telefonun hesap makinesi ise süreç önceliğini de göz önünde bulundurarak hesaplama yapıyor. Az evvel verdiğimiz sıralama doğrultusunda, öncelikle 50×2 sürecinin sonucu 100 olarak bulunuyor. Akabinde da +50 süreci yapılıyor ve sonuç 150 oluyor.

Doğru sonucu bulmak istiyorsanız, süreci hakikat yazmalısınız

Aslına bakacak olursak her iki aygıtta da tıpkı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Burada değerli olan şey, hesaplayacağınız işlemi nasıl yazdığınız. Buna nazaran;

  • (50+50)x2 sürecinin sonucu her iki aygıtta da 200,
  • 50+(50×2) işleminin sonucu ise yeniden her iki aygıtta da 150 çıkar.

Comments are closed.