tiktok-yapay-zek-yla-sesinizi-klonlayip-icerik-seslendirebileceginiz-bir-ozellik-uzerinde-calisiyor-WEYkLM4S.jpg

TikTok, Yapay Zekâyla Sesinizi Klonlayıp İçerik Seslendirebileceğiniz Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

Çıkışından bu yana birbirinden farklı tartışmalara husus olan TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmasıyla gündemde. Toplumsal medya devi, kelam konusu riskten kurtulmak içinher yolu denerken bir yandan da platformunu yeni özelliklerle beslemeye devam ediyor.

Şirketin platforma ekleyeceği en son özellik, kulağa hem çok fonksiyonlu hem de çok riskli gelmesiyle gündem oldu. Farklı insanların yahut kurgusal karakterlerin türkü söylediği yapay zekâ akımlarını hatırlarsınız. TikTok’un ekleyeceği yeni araçla da kendi sesinizi kullanarak bir nevi bunu yapabileceksiniz. Lakin burada hedef cümbüşten çok fonksiyonellik.

TikTok kütüphanesine alınan sesiniz size özel ve silinebilir olacak.

AssembleDebug tarafından TikTok uygulamasının son sürümünde bulunan bir kodun içinde “TikTok Ses Kütüphanesi” ve “Sesinizi Yapay Zekâyla Oluşturun” üzere sözlere rastlanmış. Şimdi resmî ismi bilinmeyen özelliğin temelinde, kısa bir kayıtla kendi sesinizi öteki içeriklerinizde kullanabilmeniz hedefleniyor.

10 saniye sürecek bir süreçle sesinizi TikTok kütüphanesine kaydedebileceksiniz. Daha sonra istediğiniz görüntü metnini ilgili alana girdiğiniz vakit o metin, yapay zekâ kaydıyla sizin sesinizden okunacak. Yani voiceover için tekrardan kayıt almanız gerekmeyecek. Ses kaydetme etabına gelene kadar TikTok, farklı bildirileri kabul etmenizi istiyor.

En sonda ise ekranda yazan, ama özellik henüz yayında olmadığı için görünmeyen yazıları okumanız isteniyor ve sesiniz oluşturuluyor. Buradan sonra sesinize yalnızca metin ekleyerek içeriklerinizi seslendirebiliyorsunuz.

Özellik hem data güvenliği hem de yanlış bilginin yayılması üzere risklerden dolayı şu anda tartışma konusu. Ama epeyce yararlı olduğunu düşünenler de var. Sizin fikriniz ne?

Comments are closed.