sonyden-sasirtan-playstation-5-aciklamasi-satislarin-dusmesini-bekliyoruz-phVpzVt7.jpg

Sony’den şaşırtan PlayStation 5 açıklaması: “Satışların düşmesini bekliyoruz”

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 donanım ve yazılım satışlarının önümüzdeki mali yılda düşmesini beklediğini doğruladı.

Sony Group’un son finansal toplantısında finans müdürü Hiroki Totoki, satın almayla ilgili maliyetlerin yükünün önümüzdeki mali yılda hafifleyeceğine bekleseler de, satışlardaki düşüşün tesiriyle birinci parti yazılımlardan elde edilen karın bu mali yıla kıyasla bir ölçü azalmasını beklediğini lisana getirdi.

Sunumun slaytlarından biri, Sony’nin 1 Nisan 2024’ten 31 Mart 2025’e kadar sürecek olan bir sonraki mali yılın kestirimlerini gösteriyor. Sunumda birinci parti yazılım karında “hafif bir düşüş” ve PS5 donanım ünitesi satışlarında “kademeli bir düşüş” olacağı belirtiliyor. Öte yandan, üçüncü parti yazılımlardan ve ağ hizmetleri gelirlerinden elde edilen karın artması bekleniyor. Totoki’nin belirttiği üzere, bunun ardındaki en kıymetli nedenlerden biri PlayStation 5’in ömür döngüsünün orta noktasını geride bırakacak olması.

Ayrıca, PS5’in mali yıl boyunca büyük bir birinci parti özel oyun almayacağının doğrulanması da epey dikkat cazibeli. Bu, Horizon Forbidden West ve Gran Turismo 7 üzere en düzgün PS5 oyunlarından kimilerinin ölçeğindeki üretimler olabilir. Totoki, büyük projelerin şu anda geliştirilme etabında olduğunu, lakin önümüzdeki yıl God of War Ragnarok ve Marvel’s Spider-Man 2 üzere mevcut büyük franchise oyunlarını piyasaya sürmeyi planlamadıklarını belirtiyor.

Bu, en erken Nisan 2025’e kadar büyük bir proje görmeyeceğimiz manasına gelse de, büyük franchise oyunlarının sırf Sony ve PlayStation Studios’un yüksek bütçeli oyunları ve halihazırda var olan franchise’larla bağlı olduğunu belirtmekte yarar var. Yaklaşan Until Dawn remaster üzere kapsamı nispeten daha küçük olan oyunlar ise hala listede.

Comments are closed.