sony-oyun-bolumunde-kan-kaybediyor-iste-son-durum-chsVZda3.jpg

Sony, oyun bölümünde kan kaybediyor! İşte son durum

Sony, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde gelirlerini yüzde 10 artırdığını açıkladı. Bunun sebebinin ise şirketin finans, sinema ve müzik alanındaki başarısı olarak gösteriliyor. Hatta firmanın 2025 yılında finans departmanını ayırarak, kendine bağlı Sony Finansal Küme isminde bir şirket kurmayı planladığı konuşuluyor. Sony böylelikle, oyun ve cümbüş kesimlerine daha fazla yük vermek istiyor.

Sony, oyun alanında gayeleri tutturamadı

Bir devir sırf elektronik donanımlarıyla bilinen Sony, başta oyun olmak üzere birçok farklı dal için özgün içerik ve donanımlar üretmeye başlamıştı. Fakat şirket 2023 yılı için 25 milyon adetlik bir PlayStation 5 satışı öngörürken, yalnızca 16.4 milyon adet satarak bu kestirimin hayli altında kaldı.

Yatırımcılar oyun kesimindeki düşüşü yakından takip ederken, Microsoft’un Xbox platformu için yaptığı büyük satın alımların şirketin üzerine bir baskı oluşturduğu öne sürülüyor. Oyun bölümündeki düşüşün en kıymetli sebepleri, kar marjını hayli kısan kampanyalar ve başta PlayStation olmak üzere oyun donanımı satışlarının azalması olarak gösterildi.

Ancak Sony, ekim ayında piyasaya çıkan Marvel’s Spider-Man 2 oyununun 10 milyon adet satması ve yeni PlayStation Slim versiyonunun raflardaki yerini almasıyla birlikte, 2024 yılı için oyun kesimine umutla bakmaya başladı.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony ne yapmalı? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle basitçe paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için kıymetli.

Comments are closed.