rapor-2023-yilinda-ekseriyetle-eski-oyunlari-oynadik-tGAucWSy.jpg

Rapor: 2023 Yılında Ekseriyetle Eski Oyunları Oynadık

 
Önemli istatistik bilgileriyle ön plana çıkan Newzoo şirketi, yeni bir durum raporuyla karşımıza çıkıyor. Yayınlanan raporda, 2023 yılının oyun kesimindeki gelişmeleri bizlere aktarılıyor ve ekseriyetle eski oyunların oynandığı ortaya çıkıyor.
 
Raporda 2 yıl ve daha öncesi yeni oyun olarak kabul ediliyor 
 
 
 
Raporun ayrıntılarına bakacak olursak, 2023 yılı içerisinde oyun bölümünün 93,5 milyar dolarlık bir büyüme gösterdiğini aktarabiliriz. Az sayıda yayıncı ve geliştirici ise bu pastadan değerli bir hisse elde etti. Ortaya çıkan datalara nazaran 66 oyun 2023 yılı içerisindeki tüm oyun müddetlerinin yüzde 80’ini temsil etti ve bu oyunların da 6 yaşında yahut daha büyük oyunlar olduğunu doğrulayabiliriz.
 
Oynanan oyunlara bakacak olursak, Fortnite, GTA 5, League of Legends, Minecraft ve Roblox üzere üretimler yıl içerisindeki oyun müddetlerinin %27’lik bir dilimi oluşturuyor. Rapor içerisinde yeni oyunlar 2 yıl yahut daha evvelki müddetleri temsil ediyor. Bu oyunlara bakacak olursak, %23lük dilimle FC (FIFA) ve Madden üzere imaller diyebiliriz. Bunun dışında Diablo IV yahut Baldur’s Gate III üzere şimdi yılını doldurmayan üretimler, toplam oyun müddetlerinin sırf %8’ini temsil ediyor.
 

Öte yandan rapor içerisinde birebir vakitte etkin kullanıcı sayısına nazaran en çok oynanan oyunlar ortasında Fortnite, GTA, Counter-Strike, Apex Legends, Starfield ve daha fazlası yer alıyor.

Comments are closed.