qualcommdan-apple-m-serisine-yeni-rakip-geliyor-NrhvdT25.jpg

Qualcomm’dan Apple M serisine yeni rakip geliyor

Qualcomm, geçtiğimiz yıl Windows bilgisayarlar için büyük vaatlerde bulunan ARM tabanlı Snapdragon X Seçkine işlemcisini duyurdu. Şimdi Snapdragon X Seçkine işlemcili dizüstü bilgisayarlar piyasaya sürülmeden Qualcomm’un yeni işlemcisinin özellikleri sızdırıldı. İşte Qualcomm Snapdragon X Plus özellikleri…

Qualcomm Snapdragon X Plus özellikleri ortaya çıktı

Sızdırılan bilgilere nazaran Qualcomm, Snapdragon X serisi işlemci ailesinin uygun fiyatlı modeli için çalışmalarını hızlandırdı. Birtakım analistler, Snapdragon X Seçkine işlemcinin Windows dizüstü bilgisayarlar için de bir ihtilal niteliğinde olacağını belirtiyor.

Qualcomm Snapdragon X Seçkine, ARM mimarisi sayesinde yüksek performans sunarken tıpkı vakitte çok daha güzel güç verimliliği sağlıyor. Bu hafta X Seçkine işlemci hakkında birinci izlenimlerini paylaşan Thurott, yeni modelin savlı olduğunun altını çizdi.

Thurott yayınladığı yazıda, Apple’ın en yeni M3 çiplerini bile “geniş bir farkla” geride bıraktığını sav etti. Bu gelişmenin bilhassa Windows ve Android ortasındaki giderek artan entegrasyon göz önüne alındığında hayli heyecan verici olduğunu söylemek mümkün.

WinFuture, Qualcomm’un yakın vakitte birtakım aygıtlarda “Snapdragon X Plus” modelini de piyasaya sürmeye hazırlandığını bildirdi. Bu çip, muhtemelen Elite’nin 12 çekirdekli yapısına karşılık 10 çekirdek sunarak Elite’in daha sade bir versiyonu olacak. Şimdi kesin ayrıntılar bilinmemekle birlikte, çipin model numarası “X1P” olarak görünürken Elite’nin ise “X1E” olduğu ve tekrar X65 modemi destekleyeceği belirtiliyor.

Snapdragon X Seçkine ile çalışan dizüstü bilgisayarların önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Snapdragon X Plus ise argümana nazaran 2024’ün son çeyreğinde karşımıza çıkacak.

Comments are closed.