abden-gelen-cezalara-dayanamayan-apple-artik-app-storeda-oyun-emulatorlerine-musaade-veriyor-KCYznNRA.jpg

AB’den Gelen Cezalara Dayanamayan Apple, Artık App Store’da Oyun Emülatörlerine Müsaade Veriyor

Sadece birkaç gün evvel, Apple’ın AB tarafından gelen DMA yasası çerçevesinde attığı değerli bir adımı sizinle paylaşmıştık. Bu adımla birlikte Apple, iPhone’lara üçüncü parti uygulama mağazaları yüklemeyi mümkün kılıyordu. Bu mağazalardan biri olan AltStore, içinde bir emülatör uygulamasıyla geliyordu.

Delta isimli bu emülatörü üçüncü parti yazılım olmadan yüklemek mümkün değildi. Çünkü Apple, kendi mağazasında buna müsaade vermiyordu. Lakin App Store siyasetinde yapılan bir güncelleme çerçevesinde bu durum değişti. Artık App Store üzerinden emülatör indirmek mümkün olacak. Bunun haricinde müzik dinleme tarafında da bir siyaset değişikliği var.

App Store’da emülatör geliştirilip dağıtılabilecek.

App Store siyaseti, hiçbir vakit emülatör yazılımlarının platformda barındırılmasına müsaade vermiyordu. Artık mağazadaki ilgili kısımlar, oyun emülatörlerini içerecek biçimde güncellendi. Retro oyun konsolu emülatörlerinin oyun indirme imkânı sunacağıın belirten Apple, uygulama içinde sunulan tüm yazılımdan geliştiricilerin sorumlu olduğunu söyledi. Yani telif hakkı üzere durumlari direkt geliştiricileri ilgilendirecek. Bu da emülatör yapma hakkının yalnızca oyun haklarını elinde tutan şirketlere özel olup olmayacağı problemini doğuruyor.

Müzik servisleri, “satın al” üzere butonlarla web sitelerine yönlendirme yapabilecek.

Emülatör kararı global çapta geçerliydi. Bu ise AB bölgesini kapsıyor. Karara nazaran muhakkak bölgelerdeki müzik servisleri, farklı internet sitelerine bağlantı verebilecek. Buna ek olarak kullanıcılardan e-posta aboneliği alan servisler, dijital olarak müzik yahut hizmet satın almak için direkt geliştiricinin adresine gidebilecek.

Bu değişiklik, Apple’ın sık sık maruz kaldığı antitröst davalarından geliyor. Apple Music rakiplerine karşı kendi platformuna avantaj verdiği düşünülen Apple, bu yüzden ceza almıştı.

Söz konusu değişiklikler hakkında sizin kanılarınız neler?

Comments are closed.