en-cok-telefon-satan-marka-asik-r-oldu-samsung-vs-apple-T65rDXSQ.jpg

En çok telefon satan marka aşikâr oldu! (Samsung vs Apple)

Samsung, 2024 yılında dünyanın en çok satan akıllı telefon üreticisi olma unvanını yine kazandı. Birincilik koltuğunu geçtiğimiz yıl Apple’a kaptıran şirket, bu yılın birinci üç aylık devrinde tekrar önder olmayı başardı. İşte en çok telefon satan markalar.

En çok telefon satan markalar

Counterpoint Research’ün son raporlarına nazaran Samsung, Mart ayında 19,69 milyon telefon satarak yüzde 20’lik bir global pazar hissesi elde etti. Apple ise 17,41 milyon iPhone satışıyla pazarın yüzde 18’lik kısmını oluşturdu. Bu geri dönüş büyük ölçüde Galaxy S24 serisine ve Galaxy AI üzere yapay zeka özelliklerine bağlanıyor.

Ocak ayında piyasaya sürülen Galaxy S24 serisi, telefon görüşmeleri sırasında gerçek vakitli lisan çevirisi ve kullanıcıların Google Arama ile süratli aramalar yapmasını sağlayan “Circle to Search” üzere fonksiyonlar sunuyor. Serinin Mart ayı sonuna kadar 6,53 milyon adet sattığı bildirildi.

Samsung’un Avrupa’daki hakimiyeti bilhassa dikkat alımlı oldu. Rapora nazaran şirket, Avrupa’daki akıllı telefon pazarının yüzde 34’ünü ele geçirdi. Samsung, ABD’de ise Ocak ayında yüzde 20 olan pazar hissesini Mart’ta yüzde 36’ya yükseltti.

Apple, geçtiğimiz yıl birinci sefer dünya çapında en çok satış yapan akıllı telefon üreticisi haline gelmişti. Dünya çapında 229 milyondan fazla iPhone satan şirket, 225 milyon satış yapan Samsung’u geçmişti. Lakin teknoloji devinin liderliği bu yıl sonlandı.

Akıllı telefon pazarındaki rekabet, yapay zeka ile daha da kızışacak üzere duruyor. Şirketin üretken yapay zeka dayanaklı özellikleri iOS 18 güncellemesi ile sunacağı söyleniyor.

Comments are closed.