putin-istedi-rusya-xbox-ve-playstationa-rakip-oluyor-f6bsbwV5.jpg

Putin istedi! Rusya, Xbox ve PlayStation’a rakip oluyor

Rusya Başkanı Vladimir Putin, yabancı oyun eserlerine bağımlılığı azaltmak ve ithalat kısıtlamalarını aşmak için harekete geçti. Bu kapsamda ülke içinde bağımsız bir oyun ekosistemi geliştirmeyi istiyor. Planın bir kesimi olarak da Rusya’dan oyun konsolu çıkmasını hedefliyor.

Rusya, yerli oyun konsolu için harekete geçti

Rus hükümetinden kaynaklara nazaran Putin; ülkenin oyuncularını desteklemek için hazır olduğunu açıkladı. Bu kapsamda yerli donanım, yazılım ve bulut altyapısı oluşturma gereksinimini vurguladı. Hükümet yetkililerine bu projenin fizibilitesini incelemelerini ve vakit çizelgesi sunmaları talimatını verdi.

Uzmanlar ise sıfırdan bir sistem inşa etmenin en az 10 yıl sürebileceğini düşünüyor. Rusya’nın en büyük gazetelerinden Kommersant, ülkenin şu anda çağdaş teknolojilere sahip olmadığını söyledi. Bu da yerli oyun konsolu, oyun motoru ve çevrim içi hizmet geliştirmeyi zorlaştırıyor.

Rusya uzun vakittir büyük bir e-spor kültürüne sahip. Fakat oyun sanayisi büyük ölçüde yurt dışı kaynaklı çalışıyor. Hem ABD hem de Avrupa’yla jeopolitik tansiyonların artmasıyla birlikte Putin, yerli oyun uzmanlığı ve üretim yeteneklerinin geliştirilmesini istiyor.

Başarılı olması halinde bu atak, Rusya’ya milyarlarca dolarlık bir finansman sağlayabilir. Rusya’nın, Xbox ve PlayStation üzere oyun konsollarına rakip olmasının önünü açabilir. Fakat birçok kişi, mahallî talebin böylesine argümanlı bir projeyi uzun vadede tek başına sürdürüp sürdüremeyeceğini de sorguluyor.

Putin, e-spor başta olmak üzere oyun dünyasında Rusya’nın marka olmasını istiyor. Ülkenin on yıllık vakit dilimi içinde başarılı olup olmayacağını göreceğiz.

Comments are closed.