otonom-teknolojinin-ardinda-butun-gun-kamera-izleyen-hintliler-cikti-amazon-kasiyersiz-marketlerini-kapatiyor-m3xZe4W6.jpg

Otonom Teknolojinin Ardında Bütün Gün Kamera İzleyen Hintliler Çıktı: Amazon, Kasiyersiz Marketlerini Kapatıyor!

Teknoloji devleri, farklı alanlarda çalışan sayılarını azaltmak ve yeni teknolojileri kullanıma sunmak için çeşitli teşebbüslerde bulunuyor. Bu teşebbüslerden biri de Amazon’un çalışansız, kasiyersiz marketleri idi. Lakin Amazon, bu teşebbüsünden sessiz sedasız formda uzaklaşmaya karar verdi. 

Amazon’un Fresh adını verdiği marketlerinde kullanılan sistem, çok sayıda sensöre ve Hindistan’daki bilgi merkezlerinde çalışan binlerce kişinin emeğine dayanıyordu. Sensörlerden gelen bilgiler ile kameraları izleyen insanların girdiği datalara nazaran müşterilere fatura gönderiliyordu. Müşteriler de yanlışlı gelen faturalardan ötürü sistemden şikayet ediyordu.

Kasiyersiz mağazalar değerliye patladı

Bu teknoloji için gerekli ekipmanların tedariği ve kurulumu hem önemli bir emek hem de önemli bir kaynak gerektiriyor. Sonrasında ise alınan eserlerin hakikat tespit edildiğinden emin olmak için tekrar insanların misyon alması gerekiyor. Onun yerine gerçek kasiyerler kullanılması çok daha efektif ve uygun maliyetli bir tahlil olarak öne çıkıyor. Bu ortada sistem elbetteki açıklandığı üzere otonomdu fakat makine tahsili için gerçek şahıslar de kameraları izliyor ve data girerek yapay zekânın eğitilmesini sağlıyordu.

Bir başka sorun ise insanların bu alışveriş tekniğinden ötürü mahremiyet çekinceleri yaşaması olarak gösteriliyor. Mağazadaki bireylere ilişkin biyometrik bilgileri toplayan sensörlerin varlığı pek çok kişiyi rahatsız ediyor. Her bir müşterinin yürüyüş, vücut, yüz üzere biyometrik datalarının arşivlenmesi, son periyotta sık sık gördüğümüz teknoloji devlerine açılan davalardan bir yenisine davetiye çıkarıyor. Hâlihazırda New York’ta hususla ilgili açılmış bir dava da bulunuyor. 

Just Walk Out ismi verilen bu kasiyersiz market teknolojisini Amazon diğer firmalara da satmaya çalıştı lakin başarılı olamadı. Hatta firmanın yaklaşımını piyasayı rahatsız etmeye yönelik bulan birtakım firmalar, teknoloji devini rakip olarak görmeye başladı ve teknoloji tahlilleri için alternatifler aramaya başladı. 

Şimdiye kadar yıkılmaz üzere gözüken Amazon, birkaç kasiyeri devreden çıkarmak isterken büyük bir meseleyle karşı karşıya kaldı. 

Comments are closed.