intele-soguk-dus-milyarlarca-dolar-ziyan-etti-OYzqZ22m.png

Intel’e soğuk duş! Milyarlarca dolar ziyan etti

Son yıllarda çip üretim bölümünde önemli bir rekabet kelam konusu. Intel de bu alanda faaliyet gösteren en kıymetli şirketlerden birisi. Lakin Tayvanlı TSMC ile büyük bir rekabet içinde olan şirketin yüzü pek de gülmüyor üzere görünüyor. O denli ki milyarlarca dolar ziyan ettiği ortaya çıktı.

Intel, çip üretim işinde 7 milyar dolar ziyan etti

Aktarılan bilgilere nazaran Intel‘in çip üretim kısmı, 2023 yılında 7 milyar dolar ziyan etti. Bu sayı 2022’de 5,2 milyar dolardı. Bu bağlamda önemli bir artış olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bununla birlikte firmanın gelirinin de düştüğü belirtiliyor.

Kaynağa nazaran Intel, 2023 yılında çip işinden 18,9 milyar dolar gelir elde etti. Lakin bir evvelki yılki geliri 27,49 milyar dolardı. Buna nazaran yüzde 31 düzeyinde bir düşüş kelam konusu. Firmanın CEO’su, bu sayılar ile ilgili sessiz kalmadı.

CEO Pat Gelsinger, bu düşüşü pek de sürpriz karşılamadığını belirtti. Bunun için firmanın geçmişteki stratejik yanlışlarını ve şirketin çip üretmek için TSMC gibi başka şirketlere yüzde 30 oranında bağlı olmasını sebep gösterdi.

100 milyar dolarlık yatırım yapacak

Aktarılan bilgilere nazaran Intel, ABD’de dört eyalette çip üretim fabrikası kurmak ve mevcut fabrikaları daha da genişletmek maksadıyla 100 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor. Hatta ABD hükümeti de CHIPS Yasası kapsamında 8,5 milyar dolar fiyatında bir fon sunacak. Bilmeyenler için çip kıtlığını azaltmak hedefiyle yürürlüğe sokulan CHIPS Yasası ile yerli yarı iletken üretimine dayanak sağlanıyor.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.