oldlarin-gozu-yasli-36-yillik-bilgisayar-oyunu-geri-donuyor-TxO8SxbZ.jpg

Old’ların gözü yaşlı! 36 yıllık bilgisayar oyunu geri dönüyor!

Commodore 64’ün (C64) kült oyunlarından Beyond the Ice Palace, 1988’de piyasaya sürüldüğünde, Metroidvania cinsine getirdiği yeniliklerle dikkat çekmişti. 36 yıl akabinde, bu efsanevi bilgisayar oyunun devamı için heyecan verici bir haber geldi.

Beyond the Ice Palace isimli Commodore 64 bilgisayar oyunu 36 yıl sonra geri dönüyor!

Beyond the Ice Palace 2, 2024’te PC, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4 ve PlayStation 5 için çıkacak. Oyunun yeni sürümü, orijinalinin retro grafik usulünü korurken, çağdaş platformlar için optimize edilmiş geliştirmeleri de içeriyor.

Oyunun kıssası, lanetli bir hükümdarın yaşama geri dönmesini ve krallığını yine ele geçirmesini bahis alıyor. Yıllarca zincirlenmiş olan kral, nihayet özgür kalır ve krallığını geri almak için çaba eder. Seyahati boyunca, oyuncular krallığın harap olmuş bölgelerinde farklı düşmanlarla ve işverenlerle yüzleşirken, yeni yetenekler kazanacak ve gizli alanları keşfedecekler.

Bu, Metroidvania tipinin tipik ögelerini içeriyor: keşif, güçlendirme ve aksiyon dolu dövüş. Birinci oyunda olduğu üzere, Beyond the Ice Palace 2, yan kaydırmalı aksiyon ve bulmaca öğeleriyle dikkat çekiyor. Yeni grafikler ve çağdaş denetim mekanikleri, oyuna günümüz standartlarında tazelik getiriyor.

Oyun, etkileyici görseller ve akıcı oynanış sunuyor, bu da onu hem eski oyuncular hem de yeni kuşak için cazip kılıyor. Commodore 64 (C64), 1982 yılında Commodore Business Machines tarafından piyasaya sürülen, devrin en tanınan konut bilgisayarlarından biri.

8-bit bir bilgisayar olan C64, 64 kilobayt RAM’e sahipti ve SID (Sound Interface Device) çipi sayesinde o devrin standartlarına nazaran epey kaliteli ses çıkışı sağlıyordu. Commodore 64’ün geniş oyun ve yazılım kütüphanesi, onu oyun tutkunları ve yazılım geliştiriciler için cazip kılıyordu.

Ayrıca, C64’ün çok istikametli yapısı, kullanıcıların programlama ve donanım hacklemeyi keşfetmelerine de imkan sağladı. Devrinin en çok satan bilgisayarı olarak Commodore 64, bilgisayar ve oyun sanayisinde kalıcı bir tesir bıraktı ve retro oyun koleksiyoncuları için hâlâ büyük bir ilgi odağı.

Beyond the Ice Palace 2’nin tam çıkış tarihi şimdi açıklanmadı, lakin 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu haber, retro oyun severler için heyecan verici bir gelişme ve oyunun hayranlarının 36 yıl sonra klasik bir maceraya yine katılmaları için hoş bir fırsat sunuyor.

Siz bu oyun hakkında ne düşünüyorsunuz? Geri dönmesini istediğiniz öbür oyunlar var mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz?

Comments are closed.