netflixin-tartismali-uretimi-boykot-davetiyle-sarsildi-MADNMS5x.jpg

Netflix’in tartışmalı üretimi, boykot davetiyle sarsıldı

Change.org imza kampanyaları çoklukla çok tesirli olmasa da, Good Times’ın yaklaşan Netflix sürümünün iptal edilmesini isteyen bir kampanya, ender istisnalardan biri olabilir. Yayın devinin 70’lerin sevilen sitcom’unu animasyon olarak yine yayınlaması, çeşitli nedenlerle dizinin 12 Nisan’daki birinci gösterimi öncesinde internetin süratle harekete geçmesine sebep oldu.

Dilekçede Netflix’teki animasyon serisinin “1974’ten 1979’a kadar oynatılan özgün Good Times aile gösterisinin imajına ziyan veren abartılı basmakalıp bir gösteridir. New Good Times animasyon serisi şiddeti, siyahi topluluğun kültür yıkımını ve alkol istismarını teşvik ediyor. Bu diziler aracılığıyla Siyah Amerikalıları olumsuz bir biçimde tasvir eden bu saçmalığa bir son vermenin vakti geldi” deniliyor.

Haber yayına hazırlanırken 3.000’in üzerinde imza toplanmış durumdaydı ve bu, 5.000 imza amacının yarısından fazlası manasına geliyor. Bu imza kampanyasının ne kadar tesirli olacağını şimdiden söylemek pek mümkün olmasa da, öne çıkan bir Netflix üretiminin bu çeşit bir yansıyı görmek istemeyeceği rahatlıkla söylenebilir. Yayın tarihine yaklaşık bir hafta olmasına karşın internet üzerinde şimdiden pek çok tartışmanın ve manşetlerin yer alması, bu imza kampanyasını daha da dikkate kıymet hale getiriyor.

Elbette, görülebildiği kadarıyla, beşerler bu görüşlerin ve fikirlerin birçoklarını dizinin stereotiplerle dolu fragmanına dayandırıyorlar. Netflix, yeni diziyi (bu yıl 50. yıl dönümünü kutlayan) canlı aksiyon orijinalinin “ruhani devamı” olarak sunuyor. Animasyon Good Times, Chicago’daki bir konut projesinin 17C numaralı dairesinde yaşayan Evans ailesinin dördüncü kuşağını mevzu alıyor.

Yapım sorumlusu Ranada Shepard, bir Netflix röportajında “Bu, Chicago’nun Güney Yakası’nda bir ortaya gelen, birlikte gülen ve sistemden sağ çıkan siyahi bir aileyi bahis alıyor” dedi ve devam etti: “Bundan elde edeceğiniz şey, çok sayıda toplumsal yorum, çok fazla sonları zorlama, kendinizi uygun hissettiren çok sayıda televizyon ve tıpkı vakitte The Simpsons, South Park ve Family Guy’a emsal sayılabilecek pek çok şey olacak.”

Comments are closed.