microsoft-arm-islemcilerle-applei-geride-birakacagindan-emin-mKUAjsjG.jpg

Microsoft, ARM İşlemcilerle Apple’ı Geride Bırakacağından Emin

Microsoft, önümüzdeki ay Seattle’da gerçekleştireceği aktiflikte yeni kuşak yapay zekâ bilgisayarlarını tanıtacak. The Verge’e nazaran Microsoft, bu aktiflikte tanıtacağı yeni ARM işlemcili Windows dizüstü bilgisayarlar sayesinde Apple’ın M3 işlemcisiyle gelen MacBook Air’leri hem işlemci performansı hem de yapay zekâ dayanaklı vazifelerde geride bırakacağına inanıyor. 

Yeni kuşak Snapdragon X Elite işlemcilerin sonunda istenen performansı vereceğini düşünen Microsoft, bu gayeyle ARM aygıtlarda çalışan Windows işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarları epeyce agresif bir biçimde pazarlamaya hazırlanıyor. Bu işlemciler Microsoft Surface aygıtlarda da kullanılacak. 

Microsoft, demolarla gövde gösterisi yapacak

Yeni işlemcilere hayli güvenen Microsoft, Snapdragon X Seçkine işlemcili sistemlerin M3 MacBook Air’den gerek işlemci misyonları gerek yapay zekâ özellikleri gerekse de uygulama emülatörleri açısından daha gelişmiş olduğunu gösteren demolar yapacak. Teknoloji devinin argümanına nazaran Windows yapay zekâ bilgisayarlar “Rosetta 2’den daha süratli uygulama emülasyonuna” sahip olacak. Apple, Rosetta 2’yi Intel işlemcileri Apple’ın kendi işlemcileri ile uyumlu hâle getirmekte kullanıyor. Microsoft bu alanda sıkıntılar yaşıyordu. 

Gelen bilgilere nazaran Microsoft, yeni Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6 modellerini de Snapdragon X Seçkine işlemci ile piyasaya sürecek. Bu modellerin işletmelere yönelik olarak geliştirilmiş ve Intel Core Ultra işlemciye sahip bir versiyonu da raflardaki yerini alacak. 

Microsoft, ARM işlemcili aygıtlarda ayrıca daha yeterli yayın kalitesi elde etmeyi planlıyor. Bakalım teknoloji devi sahiden de Apple’ı geride bırakabilecek mi?

Comments are closed.